K posouzení otázky, zda by měla vláda usilovat o další prodloužení nouzového stavu v Česku, bude podle premiéra Andreje Babiše nutné vést odbornou a konkrétní debatu. Babiš sdělil, že kabinet bude muset posoudit, jestli i po 30. dubnu budou potřeba opatření, která z platnosti nouzového stavu plynou. Šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček dnes zopakoval, že nouzový stav bude kvůli epidemii nového typu koronaviru nutné znovu prodloužit.

„Krizový zákon nám v nouzovém stavu umožnil přijmout rychlá a nutná opatření pro zvládnutí epidemie. Teď musíme vyhodnotit, zda tato opatření budou po 30. dubnu ještě zapotřebí, či nikoliv,“ uvedl premiér Babiš. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v úterý řekl, že očekává debatu až později předtím, než nouzový stav vyprší. 

Hamáček dnes po zasedání krizového štábu zopakoval, že nouzový stav bude podle něj nutné prodloužit. „Pokud bychom zrušili nouzový stav, nebylo by možné využívat mimořádná oprávnění a fungování vlády by bylo velmi obtížné,“ řekl. Zdůraznil, že trvání nouzového stavu nebrání tomu, aby se uvolňovala některá bezpečnostní opatření. Nouzový stav podle něj značně usnadňuje objednávky ochranných pomůcek.

K prodloužení nouzového stavu, který v Česku platí od 12. března, potřebuje vláda souhlas Sněmovny. Sama ho mohla vyhlásit jen na 30 dnů. Původně tak měl nouzový stav skončit 11. dubna a kabinet Sněmovnu žádal o dalších 30 dní. Komora však připustila jen trvání do 30. dubna, což vláda využila minulý týden.

15.4.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv