Přibližně 700 kilometrů dlouhou trať republikou běží v těchto dnech pětatřicetiletý Jiří Gruntorád. Trasu chce zvládnout v jednom měsíci a hodlá při tom zjistit, jak jsou lidé ochotní pomoci jinému člověku. Gruntorádovi veřejnost nabízí různé služby, které mu zdolání trati usnadní. Jde například o občerstvení, doprovod, přespání či svezení z jednoho místa do druhého. Gruntorád chce touto akcí upozornit také na zdolávání překážek, jelikož v mládí sám musel překonat několik závažných chorob.

Běh/ilustrační foto

V dětství mu lékaři předpovídali, že se kvůli nemocem pohybového aparátu ve 30 letech nebude moct hýbat. „Dneska je mi pětatřicet a žádné problémy nevnímám. Vděčím za to svému bratrovi, který se mnou začal běhat a můj stav se tím zlepšoval,“ řekl v Českých Budějovicích, které byly jednou ze zastávek na jeho trase.

Gruntorád vybíhal z Prahy, přes Plzeň a Šumavu se dostal na jih Čech, odtud míří na sever na Liberecko a pak přes Brno dorazí až do Hodonína, kde skončí. Každý den uběhne v průměru 35 kilometrů. Celá trasa měří 1200 kilometrů, ale on hodlá uběhnout úsek měřící minimálně 700 kilometrů. „S tím zbytkem mi právě pomůžou lidé, kteří nabízejí různé služby,“ uvedl. „Kousek mě svezou autem, na lodi, půjčí mi kolečkové brusle. Dokonce jsem dostal nabídku na přelet balonem nad Brnem,“ řekl Gruntorád.

Dodal, že je příjemně překvapený tím, jak jsou lidé ochotní. Jeho trasa vede často po turistických stezkách, což je náročnější než běh po silnici. „Musím dávat pozor, kam šlápnu. Přece jenom ty cesty bývají nerovné, jsou tam kořeny nebo jiné překážky. V tom je to náročnější,“ uvedl.

V minulosti běh nesnášel. Když jej však dlouhodobě trápily zdravotní problémy, začal sportovat. Postupně se dostal až k běhu, i když začátky byly složité. „Šlo to pomalu, nejdřív jsem běhal pár kilometrů, pak jsem dávky zvyšoval, ale na dlouhou dobu jsem se zasekl na deseti kilometrech. Až loni jsem si v Českých Budějovicích vyzkoušel půlmaraton,“ uvedl absolvent pedagogické fakulty Jihočeské univerzity. Dodal, že současný projekt bere jako výzvu. „A zároveň jako velké poděkování bratrovi, který mi hodně pomohl,“ řekl.

16.5.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv