Biotechnologická společnost SCL Biological Czech, která v ostravském parku 4MEDi vznikla před rokem, změnila vlastníka. Tříčtvrtinový podíl od společnosti PrimeCell Therapeutics odkoupil čínský investor Čchan Čchej-šej. Změna vlastnické struktury byla zapsána do obchodního rejstříku na konci roku 2015. Oznámil Jakub Binder ze společnosti PrimeCell, finanční detaily transakce nebyly zveřejněny.

Gratulace/ilustrační foto

SCL Biological Czech loni založily jako společný podnik firmy PrimeCell a čínská biotechnologická společnost SCL Biotechnology Co., Ltd. Počáteční investice čínského partnera byly odhadovány v řádech desítek milionů korun.

Čchan Čchej-šej byl jedním ze zakladatelů internetového vyhledávače Alibaba. Magazín Forbes China ho před rokem označil na nejvlivnějšího investora v oblasti takzvaného venture kapitálu v Číně a Hongkongu, tedy do velmi rychle rostoucích inovativních projektů.

Převzetím firmy SCL v České republice čínský investor směřuje se svými produkty na bázi lidských buněk na evropský trh. Společnost má v plánu zahájit klinické hodnocení pro specifické indikace v členských zemích EU. „Společným jmenovatelem jsou separované a manipulované buňky získané z tkáně pupeční šňůry novorozenců. S jejich manipulací pomůže společnost PrimeCell, která má s lidskými buňkami dostatek zkušeností,“ dodal k plánům Binder.

PrimeCell Therapeutics je česká biotechnologická společnost zaměřená na regenerativní medicínu. Společnost byla založena v roce 2007, dceřinými společnostmi jsou Národní centrum tkání a buděk a 4MEDi – Centrum buněčné terapie a diagnostiky.

13.1.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv