Ministr zdravotnictví Jan Blatný odmítl, že by sám odstoupil z funkce. Prezident Miloš Zeman dnes uvedl, že by měl premiér Andrej Babiš navrhnout odvolání Blatného kvůli jeho postoji k ruské vakcíně Sputnik V proti covidu-19. Blatný trvá na tom, že ruská látka musí mít před využitím v Česku souhlas Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

Zeman prosazuje, aby Česko při očkování využilo ruské i čínské vakcíny. Blatný požaduje, aby byly vakcíny schváleny v rámci Evropské unie, stejně jako ostatní využívané očkovací látky. Stejný závěr přijali na nedávné schůzce nejvyšší ústavní činitelé včetně Zemana.

Prezident dnes v rozhovoru pro Parlamentní listy řekl, že skončit by měla i ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová. Odmítáním ruské vakcíny podle něj Blatný a Storová nesou odpovědnost za úmrtí lidí v Česku na covid-19.

Prezident chce, aby vakcíny schválil SÚKL a Česko jimi začalo očkovat ještě před rozhodnutím evropských orgánů. V rozhovoru dnes Blatného a Storovou označil za hlavní překážky pro dodávky Sputniku. Uvedl také, že premiér udělal chybu, když mu navrhl do funkce ministra zdravotnictví nekompetentního člověka. Blatný podle Zemana není epidemiolog a nemá manažerské zkušenosti. Zeman pohrozil, že pokud by se Babiš rozhodl Blatného ve funkci ponechat, nepřispělo by to ke zlepšení jejich přátelských vztahů.

10.3.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv