Británie zahájila celonárodní studii, jejímž účelem je zjistit, zda je podání třetí dávky sedmi různých vakcín proti covidu-19 bezpečné a účinné, pokud jde o další posílení imunitní ochrany proti této nemoci. Přeočkování se bude zkoušet na 3000 pacientech, uvedla dnes agentura Reuters.

Britské úřady zvažují přeočkování obyvatel třetí dávkou před příchodem zimy. Původně země plánovala, že do léta dokončí očkování dospělé populace nanejvýš dvěma dávkami. Samotní výrobci vakcín i úřady v USA už naznačili, že možná bude nutné přeočkování nebo každoroční očkování proti covidu-19. Někteří experti však upozorňují na nedostatek důkazů o tom, že je opakované očkování nezbytné.

Dětský imunolog ze Southamptonské univerzity Saul Faust, který studii povede, řekl, že výsledky zkoumání poskytnou informace pro plánování očkovací strategie. Politici na jejich základě mají rozhodnout, zda vůbec k přeočkování třetí dávkou přistoupí, a pokud ano, která vakcína k tomu bude použita.

Zkoumány budou očkovací preparáty od firem Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna, jimiž se už v Británii očkuje, a také vakcíny Johnson & Johnson, Novavax, Valneva a CureVac, které si ostrovní království objednalo. Třetí dávky budou aplikovány lidem, kteří už mají dvě dávky vakcín Pfizer nebo AstraZeneca. První výsledky se očekávají v září.

19.5.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv