Británie je na počátku třetí vlny epidemie covidu-19, domnívají se tamní odborníci, kteří za původce tohoto stavu označují variantu koronaviru poprvé objevenou v Indii. Díky rychlé očkovací kampani jsou denní přírůstky nakažených v zemi malé, podle expertů však lidé mají i přes uvolňování restrikcí a hezké počasí zůstat ostražití.

„Je tu exponenciální růst počtu nových případů a nejméně tři čtvrtiny z nich jsou nová (indická) varianta,“ uvedl v pořadu stanice BBC mikrobiolog a vládní poradce Ravi Gupta, podle kterého lze vysledovat náznaky třetí vlny.

„Než se projeví, bude to pravděpodobně trvat déle než u předchozích vln, protože máme vysoký podíl naočkované populace,“ řekl Gupta. „Proto tu může být nějaký falešný pocit bezpečí, toho se obáváme,“ dodal odborník.

„Máme dvě možnosti. Buď se nám to vymkne z rukou jako před Vánoci, což by bylo velmi vážné a museli bychom zavést další restrikce, nebo šíření možná zabráníme. Ale to znamená, že všichni musí být opatrní,“ uvedla další členka vládního poradního týmu Susan Michieová.

Británie v neděli zaregistrovala 3200 nových případů nákazy. Denní bilance infikovaných jsou ve zhruba 67milionové zemi i přes mírný nárůst dlouhodobě hluboko po maximem z poloviny letošního ledna, kdy nově nakažených za den bylo až 70 000. V zemi jsou alespoň jednou dávkou naočkovány téměř dvě třetiny dospělé populace, bezmála polovina dostala dávky obě.

31.5.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv