Lékaři z brněnské fakultní nemocnice zachránili život čtyřměsíční holčičce z Ukrajiny. Trpěla vrozenou vadou jícnu, který neměla dostatečně vyvinutý. Brněnští lékaři jej nahradili částí dívčina žaludku. Operace je unikátní, v Česku se obvykle dělá jedna za dva roky. Dívka by bez ní ale nepřežila a v místě, kde se narodila, ji neprovádí. Novinářům to dnes řekl operatér Jiří Tůma.

Operace/ilustrační foto

Podobné operace se dělají v ČR jen v Praze a Brně, první se uskutečnila v 50. letech minulého století.

Malá pacientka, Katerina Petrovciová se narodila v Iršavě na Zakarpatské Ukrajině. Rodina posbírala peníze a hledala operatéry v zahraničí. Konzultovali možnost v Budapešti a Německu, nakonec se ale rozhodli pro Brno díky známé, jejíž dítě brněnští odborníci operovali v minulosti.

„Museli jsme se spolehnout, že to pan primář udělá perfektně, jinou naději jsme neměli,“ uvedl otec dívenky Michal Petrovci.

Rodina operaci zaplatila, i s pobytem v nemocnici vyšla na 350.000 korun. „V Německu by to bylo přes 100.000 eur (zhruba 2,7 milionu Kč),“ uvedl Tůma, podle kterého je hlavně rozdíl v platech zdravotníků.

Dívka se podle Tůmy do péče brněnských lékařů dostala ve špatném stavu. V ČR se podobné operace dělají hned po narození, protože se problém dá dopředu diagnostikovat. Nyní je holčička po operaci bez komplikací a učí se polykat. S rodinou se dnes vrácí na Ukrajinu.

V budoucnu ji ale ještě čeká operace konečníku, který také nemá vyvinutý. Podle Tůmy se operace uskuteční patrně příští rok na jaře.

16.12.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv