Brno bude propagovat ve vozech MHD aplikaci Záchranka, která pomáhá k záchraně života. Lidé si ji mohou přes internet stáhnout do chytrého mobilu a v případě potřeby pak přivolat záchranáře. Informace o aplikaci budou v městské hromadné dopravě od dubna, řekl primátorův náměstek Petr Hladík. Aplikace funguje asi rok. V celé zemi si ji nainstalovalo skoro 300.000 lidí.
Mobil/ilustrační foto

Náklady na informační kampaň ve výši téměř 55.000 korun schválili radní. „O službě, která může zachraňovat lidské životy, by se mělo dozvědět co nejvíce lidí. I proto bude kampaň v prostředích městské hromadné dopravy prostřednictvím videoklipu, letáků, ale i na držadlech, dále v časopisech Šalin a Brněnský metropolitan,“ uvedl Hladík.

Podle něj chce město na službu upozornit i lidi, kteří nepatří mezi časté uživatele internetu. Jde především o starší generaci. Autorem aplikace je nezisková organizace s názvem Aplikace záchranka. Zásahy v městě Brně i po celém kraji zajišťuje Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje.

„Když se někdo ocitne v nouzi, tři vteřiny přidrží tlačítko záchranky. Vytočí se číslo 155 a zároveň se odešle sms zpráva se souřadnicemi GPS s lokací toho, kde se člověk v danou chvíli nachází,“ řekl Hladík. Záchranáři mohou díky souřadnicím dotyčného lépe najít. Pomáhá to především v situaci, kdy hledaný sám nemůže přesně určit místo, kde je. Stává se to třeba při úrazech v přírodě nebo těžkém terénu. Nemocní lidé mohou do aplikace zadat i své zdravotní potíže. Při stisknutí tlačítka pak záchranáři kromě jejich polohy dostanou také informace o jeho nemocích, které jim mohou při zásahu pomoct.

Za rok nasbírala aplikace 290.000 uživatelů. Záchranné služby v celé České republice od nich přijali více než 5500 nouzových volání.

16.3.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv