V minulém roce se k Evropské komisi dostala stížnost asociace laboratoří Privalab kvůli tzv. úhradové vyhlášce. Podle asociace zvýhodňuje laboratoře v nemocnicích, kterým platí zdravotní pojišťovny za stejnou práci více, a naopak finančně diskriminuje laboratoře ambulantní. Český stát se tak údajně dopouští nedovolené veřejné podpory. Evropská komise nyní stížnost prošetřuje.

Vlajka EU/ilustrační foto

Asociace Privalab na dotazy portálu OZdravotnictvi.cz ani po opakovaných urgencích nereagovala. Ministerstvo zdravotnictví stížnost Privalabu odmítá. V jeho materiálu, který má portál OZdravotnictvi.cz k dispozici, se uvádí: „Mechanismus úhrady nemůže být stejný z důvodu jiné organizace péče.“

Ministerstvo dále argumentuje, že nemocniční laboratoře mají delší otevírací dobu a většina z nich funguje non-stop, proto je potřeba „neekonomický provoz“ kvůli lůžkové péči úhradově kompenzovat. Kromě toho, laboratoře v lůžkových zařízeních poskytují širší záběr služeb, které jsou potenciálně méně výdělečné a bez úspor z rozsahu a specializace.

Akce Privalabu nemá podporu u významné části segmentu laboratoří v České republice. „Souhlasíme s tím, že úhrady nejsou nastaveny ideálně, chceme to však řešit korektně u kulatého stolu a trpělivě vyjednávat. Prosazujeme konstruktivní přístup,“ řekl portálu OZdravotnictvi.cz Kamil Doležel, předseda asociace laboratoří QualityLab.

V současnosti se čeká na verdikt Evropské komise. Ten by mohl být průlomový také pro jiné segmenty v oblasti úhrad. Podobných rozdílů, na který si stěžuje Privalab, nalezneme v úhradové vyhlášce spousty.

10.3.2019

zdroj: Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv