Lidí s autismem přibývá, také kvůli lepší diagnostice. Poruchy se neobjevují jen u dětí, ale stále častěji také u již dospělých lidí. Život jim komplikuje nejen nedostatek odborníků, ale také nepochopení veřejnosti. Proto se v zemi uskuteční kampaň Celé Česko svítí modře. Modrá barva je barvou komunikace, která představuje pro osoby s autismem jednu z nejvážnějších bariér porozumění světu, řekla ve Zlíně novinářům koordinátorka kampaně Marta Pečeňová.

Modré světlo/ilustrační foto

Poruchy autistického spektra postihují podle průzkumů každé 80. narozené dítě. Na celém světě tak žije zhruba 70 milionů lidí s tímto handicapem, v Česku je jich zhruba 100.000. Každoročně jsou nově diagnostikovány stovky dalších.

Kampaň Celé Česko svítí modře začne v noci ze čtvrtka na pátek, kdy bude touto barvou nasvícena řada různých objektů v zemi. Akce se loni konala poprvé. „Letos se zapojila i ministerstva, ta navíc budou na svých webech zveřejňovat Klíč pro komunikaci s osobou s autismem. Připojí se poslanci, senátoři, modře bude svítit Pražský hrad, divadla v Brně, jaderná elektrárna Dukovany, radnice i budovy krajských úřadů,“ podotkla Pečeňová.

V rámci kampaně, která trvá do konce dubna, se uskuteční například také Putování po proudu. Při něm několik lidí s autismem půjde pěšky ze severu na jih Moravy, večer vždy budou mít v různých místech besedy. Na zlínském zámku bude ve čtvrtek zahájena výstava obrazů dvou výtvarnic s autistickým Aspergerovým syndromem nazvaná Svět jinými očima, která se v půlce dubna přesune do Baťova institutu. Na osvětu bude zaměřen také 17. dubna sociální festival Skládanka na zlínském náměstí Míru.

Dospělým lidem s autismem chybí podle zástupce sdružení Adventor Michala Roškaňuka zejména terapeutická podpora. „Spousta lidí trpí tím, že si nevěří. Když se jim několikrát nepodaří uspět v práci, postupně ztrácejí odvahu zkoušet to dál, to je uvrhne do té černé díry. Přitom by stačilo, aby kvalifikovaný terapeut, který umí zacházet s lidmi s poruchou autistického spektra, se jich na nějakou dobu ujal, poskytl jim podporu, a pak je zase vrátil do života,“ řekl Roškaňuk.

Podle Pečeňové trápí dospívající s autismem velmi často deprese. U malých dětí je důležitá včasná diagnóza, aby se s dítětem naučili pracovat rodiče i jeho okolí. Pokud dítě dostane správnou péči včas, může se například ve škole už obejít bez asistenta. Školy se však podle Pečeňové zatím spíše snaží dětí s autismem zbavovat a směřují je do praktických škol. Ty jsou však v mnoha případech pro tyto děti nevhodné.

Autismus je neurobiologická porucha patřící mezi závažné psychické handicapy. Autisté dobře nerozumějí tomu, co vidí, slyší a prožívají, a vypadají, jako by žili ve vlastním světě. Typické pro ně je, že potřebují pevný řád.

1.4.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv