Téměř 500 lidí s psychickými problémy se loni obrátilo na plzeňské Centrum duševního zdraví (CDZ), které od roku 2019 provozuje nezisková organizace Ledovec. Komplexní zdravotní a sociální pomoc centrum poskytlo 260 uživatelům, meziročně o téměř desetinu víc. Nárůst počtu klientů je dán i zvětšováním týmu centra, kde nyní pracuje 31 lidí. Dnes to řekl Petr Moravec, ředitel Ledovce, který má více než dvacetiletou zkušenost s pomocí lidem s duševními potížemi.
CDZ pomáhá lidem zorientovat se v životě s psychickými potížemi, rozpoznat krizi a předcházet jí. Nemocné provází při hospitalizaci a při přechodu z ní. Klienty podporuje také v hledání zaměstnání, řešení bydlení či vztahů a v úředních záležitostech. V týmu, který se jim věnuje, pracují psychiatr, psycholog, psychiatrické či všeobecné sestry, sociální pracovníci, člověk s vlastní zkušeností s duševním onemocněním a specialista na podporu v zaměstnávání.
Každému, kdo se na CDZ obrátí, se dostane pozornosti. Tým s klientem dělá vstupní pohovory, zjišťuje jeho situaci a potřeby. Ne všichni ale zůstanou v péči centra. „Neděláme to, že bychom někoho odmítli z důvodu nedostatečné kapacity, tu si držíme tak, abychom nikoho odmítat nemuseli. Ale některé lidi můžeme podpořit v tom, že je napojíme na nějakou jinou službu,“ vysvětlil Moravec.
Průměrný věk klientů centra je 35 let. Každý dostane individuální péči podle aktuálního stavu, přičemž někdy klienti dochází do centra, jindy jedou jeho pracovníci za klienty. „Víc než polovina kontaktů je mimo budovu centra – buď v bytě klienta, ale setkáváme se třeba na lavičce v parku nebo si s klientem dám schůzku v kavárně na rušné pěší zóně a pomáhám mu zvládat obavy z většího počtu lidí, pokud je to to, co právě potřebuje,“ řekla psychiatrická sestra Jana Kosová. Vedle domluvených setkání tým vyjíždí ke klientů i akutně v případě jejich vážného zhoršení stavu. Intervencí se snaží předejít hospitalizaci v psychiatrické nemocnici nebo klinice.
Kolem poloviny klientů CDZ se potýká s psychotickým onemocněním, jsou to například lidé se schizofrenií. Část má vážné poruchy nálady, těžké deprese či maniodepresivní onemocnění, klienty jsou i lidé s bipolárními poruchami. Zhruba třetina přichází do CDZ z dlouhodobého ústavního léčení, kolem 30 procent z ambulancí, necelých 30 procent bez jakékoliv předchozí péče a desetina z akutní lůžkové psychiatrické péče. Klienty jsou v průměru rok, některým stačí tříměsíční pomoc, jiní jsou s centrem v kontaktu i roky.
Rostoucí počet klientů i zaměstnanců si vyžádal větší prostory, letos se tak CDZ přestěhovalo do budovy bývalé Lékařské fakulty v Lidické ulici. Podle původních plánů reformy psychiatrické péče měla v ČR vzniknout stovka CDZ, je jich asi 36, řekl Moravec. Ve městě velikosti Plzně by podle něj mohla být i dvě.
V Plzeňském kraji je CDZ ještě v Klatovech, kde se na něj loni obrátilo asi 300 lidí.
24.5.2024zdroj: