Sté výročí založení letos slaví Centrum Kociánka v Brně, které pomáhá handicapovaným. Centrum každý týden zveřejní příběh s kresbami, které se budou vracet do historie. Na květen chystá festival nazvaný Dobrý den Kociánko a vznikne i almanach o historii zařízení. Řekla to mluvčí centra Tereza Bízová.
Potlesk/ilustrační foto
Kociánka je státní příspěvková organizace, jejímž zřizovatelem je ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle Bízové centrum ročně využije přes 250 lidí s fyzickým, mentálním nebo kombinovaným postižením. Organizace nabízí sociální služby, jako stacionáře, terapeutické dílny nebo chráněné bydlení, ale také zdravotní služby, jako rehabilitace, logopedie, psychologie nebo canisterapie a hipoterapie, při nichž se využívá kontakt se zvířetem.

Už od ledna mohou zájemci sledovat na facebookových stránkách a Instagramu příběhy znázorněné kresbami Vojtěcha Čižmáře. „V příbězích se budeme postupně vracet do historie, abychom lidem ukázali důležité milníky, na které je dobré zavzpomínat. Každý týden zveřejníme jeden příběh,“ řekl ředitel centra Tomáš Komárek.

Průvodci příběhů se stanou Lukáš a Michaela, kteří jsou oba na kolečkových křeslech. První příběhy připomenou například vznik kapely Hustej rock, přeměnu ústavu v centrum nebo začátky hipoterapie, ale i komunistickou éru a začátky ústavu a jeho založení.

V plánu jsou ale i další věci. „Chystáme rok plný oslav. Například 30. května bude festival Dobrý den Kociánko, který se letos ponese v duchu dobrosrdečnosti. Postupně bude vznikat i almanach o historii Kociánky. Plánujeme ho vydat ve druhé polovině roku. V plánu jsou i další akce,“ uvedl Komárek.

Kresby se objeví i v historické publikaci, kterou tvoří Vojtěchův otec Zeno Čižmář. „Málokdo například ví, že na místě dnešního ústavu stával ve středověku hospodářský dvůr patřící králi Václavu I. nebo že prvorepublikový Ústav mrzáčků provozoval od roku 1932 kino Alfa ve stejnojmenné pasáži,“ přiblížil historické poznatky Zeno Čižmář.

21.1.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv