Cenu Olgy Havlové za rok 2015 dnes dostala Olga Joklová mladší z Jihlavy, která zápasí s nemocí motýlích křídel. Ocenění získala za osvětovou činnost o tomto málo známém onemocnění, na níž se podílí spolu s neziskovou organizací Debra ČR.

Motýl/ilustrační foto

Dnešní vyhlášení Ceny Olgy Havlové se konalo v prostorách České národní banky a připomínalo se i 25. výročí založení Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV), jež cenu udílí osobnostem, které navzdory zdravotnímu handicapu pomáhají ostatním.

Porota letošní laureátku volila z šesti nominací, které postoupily do druhého kola. „Handicap je hrůza a není to trest. Čím víc vám naloží, tím víc unesete, a můžete se mu vysmát,“ vzkazuje lidem s handicapem Olga Joklová ml. „Její vůle k životu je nesmírná a její optimismus nakažlivý,“ říká ředitelka VDV Milena Černá.

Olga Joklová ml. trpí vrozeným genetickým onemocněním epidermolysis bullosa congenita (EB) v česku nazývaném nemoc motýlích křídel. Narodila se v roce 1985, kdy ještě neexistovala v ČR diagnostika této nemoci ani klinické centrum. Navzdory těžké formě této nemoci, která způsobuje Olze každodenní bolest a další velké komplikace se základními životními úkony, jako jsou polykání, pohyb či spánek, je Olga společně se svou matkou již několik let aktivní spolupracovnicí organizace Debra ČR. Pacientů s nemocí motýlích křídel je v ČR kolem 300.

„Šíření osvěty, díky které zkvalitňujeme životy pacientů s nemocí motýlích křídel, se stalo pro Olgu smyslem života. Kromě velmi profesionálního vyjadřování se o nemoci EB se zapojuje i po umělecké stránce – svým zpěvem,“ říká Alice Brychtová, ředitelka společnosti Debra ČR. „Cenu si zaslouží za to, že je pro nás velmi inspirujícím člověkem… za její odhodlání změnit životy všech pacientů s nemocí motýlích křídel k lepšímu… za to, že díky tomu, jaká je, pomáhá i nám zdravým lidem dělat svět lepším,“ dodává.

Cenu, kterou dnes získala Olga Joklová mladší, poprvé vyhlásila Olga Havlová v roce 1995 s cílem upozornit na život lidí se zdravotním postižením. Za 20 let byla cena udělena řadě osob, které s odhodláním a přes překážky ve vlastním životě slouží jiným.

25.5.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv