Pražský televizní vysílač na Žižkově, věž ostravské radnice a některé další budovy v Česku ozáří v neděli po 20:00 červené světlo. Akce Světlo pro AIDS má připomenout nebezpečí nemoci selhání imunity i památku jejích obětí. Pacientům a jejich rodinám slouží pražský Dům světla. Jeho provoz dnes podpoří charitativní běh proti AIDS a homofobii. České akce jsou součástí celosvětové kampaně. Letos se do ní zapojilo 115 zemí. Sdělili to pořadatelé z České společnosti AIDS pomoc.

HIV/AIDS/ilustrační foto

V Česku letos v prvním čtvrtletí rekordně přibylo nových pacientů s virem HIV. Testy potvrdily nákazu u 95 lidí. V únoru lékaři evidovali 36 případů, což je vůbec nejvyšší měsíční počet od počátku sledování infekce v roce 1985. Za celou dobu národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu zaznamenala 2715 nakažených virem HIV. U 467 z nich se choroba selhání imunity rozvinula, 241 pacientů zemřelo.

Počet nakažených virem HIV v posledních letech každoročně roste. Loni byl zatím nejvyšší, dosáhl 266. V roce 2008 bylo 148 nových případů. Díky moderní léčbě mohou pacienti žít výrazně déle. „To může zejména u mladé generace vzbuzovat falešný pocit bezpečí, kvůli kterému nejenže roste počet nově infikovaných, ale hlavně dochází ke zcela zbytečným úmrtím na AIDS u pozdně diagnostikovaných osob,“ uvedl předseda České společnosti AIDS pomoc Robert Hejzák.

Podle něho je proto podstatné nechat se testovat a začít s léčbou co nejdřív. „Neustále rozšiřujeme počet míst pro bezplatné a anonymní testování. Posádka naší preventivní sanity vyjíždí několikrát měsíčně do terénu, nově testujeme i ve věznicích a letos jsme otevřeli novou poradnu v Olomouci,“ sdělil Hejzák. Lékaři zdůrazňují, že i když moderní terapie má méně vedlejších účinků, přesto je stále nepříjemná a nemoc vyléčit nedokáže.

V neděli od 20:00 červené světlo ozáří v Praze třeba žižkovský vysílač, karlínské hudební divadlo, některá obchodní centra a kancelářské budovy. Přidá se ostravská radniční věž, Severočeské divadlo v Ústí nad Labem a městská věž v Chomutově.

„Červené světlo bylo zvoleno proto, že celosvětovým symbolem boje proti HIV/AIDS je rudá stužka – proto se i budovy symbolicky osvětlují červenou barvou,“ objasnil Hejzák.

Běh proti homofobii a AIDS se koná posedmé. Odstartuje dnes ve 14:00 od památníku na Vítkově. Zájemci se mohou registrovat od 13:00, akce je pro všechny věkové kategorie. Trasa měří pět kilometrů. Výtěžek ze startovného, které činí 100 korun, využije Dům světla na svůj provoz.

14.5.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv