Červený kříž má nové vozidlo, které bude sloužit jako mobilní asistenční centrum pomoci při mimořádných událostech s velkým počtem zraněných, jakými jsou například živelné katastrofy nebo teroristické útoky. Smyslem centra je uklidňovat rodinné příslušníky, kteří budou hledat své příbuzné nebo budou čekat na jejich identifikaci. Spolku Českého červeného kříže vozidlo předali zástupci hlavního města, které nákup dotovalo částkou 2,5 milionu korun. Informoval o tom pražský magistrát.

Zdraví/ilustrační foto

Při katastrofách s mnoha zraněnými je možné na podnět koordinátora psychosociální pomoci ve spolupráci s hasiči a dalšími složkami integrovaného záchranného systému zřídit asistenční centrum pomoci. Mobilní centrum proti klasickým centrům ve stanech má tu výhodu, že může sloužit okamžitě a není potřeba stavět stan, složitě zařizovat zdroj energie, vody nebo toalety.

„V případě potřeby nepochybně výrazně ulehčí činnost zasahujícím příslušníkům a současně podpoří a pomůže civilním osobám, jichž se události osobně dotknou. V hlavním městě i v celé republice dosud takovéto zařízení chybělo. Poskytnutí příspěvku města tedy Českému červenému kříži umožnilo realizovat pilotní projekt,“ uvedl pražský radní pro bezpečnost Libor Hadrava.

Mobilní centrum umožňuje poskytovat i základní humanitární pomoc, informační služby jako vyhledání kontaktů na příbuzné, pojišťovny, zajištění náhradního ubytování, vyhledání spojení, konzultace s odborníky.

Nákup byl inspirován projektem Britského červeného kříže, který má s využíváním mobilního centra dobré zkušenosti. Koordinace psychosociálních týmů v asistenčních centrech pomáhala při živelných katastrofách i teroristických útocích.

24.6.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv