Česko má nejvíc nádorů ledvin v populaci na světě, dvojnásobek průměru Evropské unie. Nemoc se vyskytuje regionálně, hodně je také v Bavorsku. Na tiskové konferenci Ligy proti rakovině to řekl Tomáš Büchler, přednosta Onkologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice v Praze. Nádory ledvin a močového ústrojí vybrala liga letos jako celoroční téma, bude se na ně vybírat i v tradiční květnové sbírce.
„U nádorů močového měchýře máme jasný rizikový faktor a dají se odhalit časné příznaky. U nádorů ledvin naopak nevíme, proč vznikají. V počátečním stadiu se najdou jen náhodou, pokud někdo jde na ultrazvuk břicha z jiné příčiny,“ popsal Büchler.
Rakoviny ledvin lékaři v Česku ročně odhalí asi 3000 případů, tisícovka lidí jí podlehne. U nádorů močového měchýře je zásadním rizikovým faktorem kouření a časně se projevuje příměsí krve v moči. Nových diagnóz je ročně zhruba 2000 a úmrtí 800.
U žádné rakoviny není podle Büchlera tak zásadní geografický faktor jako u nádorů ledvin. Nejvyšší výskyt v České republice má Plzeňsko, zhruba dvakrát víc než třeba sever Čech či Moravy, a vysoký je počet případů také v sousedním Bavorsku.
Základní možností léčby je chirurgie. Pokud je to možné, lékaři odstraní jen nádorem napadenou část ledviny. „V současnosti nemáme žádnou léčbu, která by zabránila tomu, aby se nádor případně po operaci vrátil,“ dodal Büchler. Léků je zhruba deset, u zhruba čtvrtiny nádorů ale zatím odborníci optimální léčbu neznají.
Na tyto nádory letos kvůli českému prvenství cílí i Liga proti rakovině. „Vytkli jsme si za cíl upozorňovat nejen na příznaky a včasnou návštěvu lékaře, ale také na obecnou prevenci, především nekouření,“ uvedla předsedkyně ligy Michaela Fridrichová.
Liga proti rakovině letos oslaví 30 let od svého založení, tradiční květinovou sbírku pořádá 25 let. Za tu dobu rozdělila zhruba 31 milionů korun na vybavení onkologických pracovišť, stejná částka šla na granty na onkologický výzkum. Kolem 19 milionů korun mířilo na poradenství a preventivní publikace, dvaceti miliony sbírka podpořila rekondiční pobyty pro pacienty. Další peníze šly také na provoz informační telefonní linky, dotace členským organizacím, hospicům nebo na edukaci.
Každý rok se stane jeden druh nádoru nosným tématem sbírky. V loňském ročníku se vybralo 20 milionů korun, tématem byla rakovina plic.
27.1.2020zdroj: ČTK