Český červený kříž (ČČK) dostane víc peněz na ocenění dárců krve, vláda to dnes schválila na návrh ministerstva zdravotnictví. Na tiskové konferenci po zasedání kabinetu to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. ČČK bude od roku 2020 dostávat asi 32 milionů korun, z toho téměř 8,5 milionu pro dárce. Obrat organizace je kolem 350 milionů korun ročně.
Peníze/ilustrační foto
Hlavními úkoly ČČK je poskytování pomoci obětem ozbrojených konfliktů, přírodních katastrof a jiných mimořádných událostí a zajišťování pátrací služby. „Organizace je velmi zásadní v mnoha ohledech, mimo jiné dostává příspěvek ze státního rozpočtu. Rozhodli jsme se změnit její financování od roku 2020, abychom navýšili příspěvek a podpořili dárce krve, protože v současné době to financujeme z dotačních programů, což není úplně optimální,“ řekl Vojtěch.

Podle výroční zprávy za rok 2018 ocenil ČČK loni více než 29.000 dárců. Na oceňování dárců, propagaci dárcovství a nábor nových dárců vynaložily oblastní spolky 3,6 milionu korun z dotací ministerstva, krajů, obcí, od sponzorů nebo z vlastních peněz.

ČČK působí v Česku i v zahraničí. V Česku se věnuje školením první pomoci, kterými loni prošlo téměř 46.000 lidí, provozuje i domovy pro seniory, azylové domy nebo se věnuje domácí zdravotní péči. Pátrací služba obětem válečných konfliktů či přírodních katastrof pomáhá najít jejich blízké. V zahraničí pomáhá při humanitárních krizích.

Školení jsou spolu s provozem sociálních zařízení většinou příjmů neziskové organizace. Její obrat se pohybuje kolem 350 milionů korun ročně, státní příspěvek tvořil v roce 2018 asi 8,5 procenta. Další finance se tak snaží získávat od obcí nebo dárců. Činnost zakládá na práci dobrovolníků, kterých je 18.000. Má také kolem 600 zaměstnanců.

8.10.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv