Lékaři ortopedické kliniky Fakultní nemocnice Brno ve čtvrtek operovali páteř novou metodou, kdy po odstranění postižené ploténky vzniklý prostor vyplnili speciálním implantátem. Metoda byla podle mluvčího nemocnice Pavla Žáry použitá poprvé v Česku. Lékaři si od ní slibují například zkrácení doby rekonvalescence pacienta, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí.

Lékař/ilustrační foto

Operaci degenerativního postižení bederní páteře dělal přednosta ortopedické kliniky Martin Repko spolu s týmem. Šlo o miniinvazivní operační postup, který se v posledních měsících prudce rozvíjí ve světě, v Česku ale ještě použitý nebyl. Oproti předchozímu způsobu operace se po odstranění postižené a vyhřezlé meziobratlové ploténky prostor mezi bederními obratli vyplní speciálním implantátem. K jeho zajištění lékaři následně použijí dlažku se šrouby.

„Výhodami tohoto nového přístupu je především jeho šetrnost k tkáním v oblasti retroperitonea, menší operační rána a možnost upuštění od nutnosti následné zadní stabilizace páteře. Tento způsob operačního ošetření přináší pacientům odstranění bolestí bederní páteře a úlevu od neurologických příznaků při kompresi nervových kořenů,“ uvedl Repko.

Od této metody si lékaři kliniky slibují zvýšení bezpečnosti samotné operace a také zkrácení nezbytné doby rekonvalescence pacientů.

Ortopedická klinika zajišťuje diagnostiku a léčebnou péči u onemocnění pohybového ústrojí se zaměřením na onemocnění páteře dětí i dospělých. V páteřní chirurgii komplexně diagnostikuje, léčí a doléčuje vady, úrazy, degenerativní změny, nádory a další onemocnění.

19.1.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv