Systém veřejného zdravotního pojištění se po mnoha letech dostal do ztráty. V minulém roce hospodařil s deficitem cca 12 mld. Kč. Na dotaz portálu OZdravotnictvi.cz to uvedlo Ministerstvo financí.

Nebude to ovšem naposledy. „Návrhy zdravotně-pojistných plánů (rozpočty pojišťoven – pozn. red.) na rok 2022 jsou sestaveny s celkovým deficitem -9,5 mld. Kč,“ uvedl mluvčí resortu financí Šimon Blecha. Tyto ztráty by však měly zdravotní pojišťovny určitou dobu zvládnout.Zůstatky na účtech zdravotních pojišťoven na konci roku 2021 dosáhly výše 52 mld. Kč,“ dodal mluvčí Ministerstva financí.

Právě vysoké přebytky z let 2014-2020 vedly k nahromadění finančních rezerv na účtech pojišťoven. Tyto rezervy ještě v předminulém roce přesahovaly 60 mld. Kč. Pojišťovny ale v posledních dvou letech musí hradit mimořádné výdaje kvůli pandemii koronaviru.

V prvé řadě je zatěžují vysoké úhrady za desítky tisíc převážně neočkovaných hospitalizovaných pacientů, zvláště na jednotkách intenzivní péče. Velmi drahé jsou monoklonální protilátky. Miliardové částky utrácí také za PCR i antigenní testování. Na pojišťovny byly též přeneseny náklady za pořízení aplikovaných vakcín a jejich distribuci.

Autor: Ondřej Zavadil, Zdroj: Ministerstvo financí

7.1.2022

zdroj: Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv