Česko čeká v pondělí další vlna uvolňování restrikcí, které vláda v březnu zavedla kvůli zamezení šíření nákazy covid-19. Na většině území republiky se život o něco víc přiblíží stavu z doby před pandemií koronaviru. K běžnému provozu se vrátí například koupaliště, zoologické zahrady, památky nebo muzea. Akcí se bude moci nově účastnit až 1000 lidí a po třech měsících se opět budou moci konat veletrhy, i když zatím s omezenou kapacitou. Rozvolnění opatření se kvůli nepříznivé epidemiologické situaci zatím netýká Frýdecko-Místecka a Karvinska.

Na neustálou nutnost dodržování hygienických pravidel hygienici ale upozorňují i v regionech, kde se protikoronavirová opatření uvolní. „I nadále je nezbytné myslet v místech se zvýšenou koncentrací osob na důslednou hygienu rukou a zejména dodržování bezpečných rozestupů, to však již nebude povinné, ale na úrovni doporučení,“ uvedl v týdnu vedoucí pracovní skupiny pro řízení uvolňování karanténních opatření, epidemiolog Rastislav Maďar.

Od pondělí ministerstvo zrušilo na památkách, v galeriích, zoo a podobných zařízeních limit deset metrů čtverečních na osobu a povinné odstupy mezi lidmi. Akce nad 1000 lidí se pak budou moci konat ve stavebně členěných areálech, jako jsou veletržní areály nebo sportovní stadiony. Veletrhů se tak bude moci účastnit maximálně 5000 lidí ve stejný čas, ale po tisícových skupinách v sektorech s vlastním zázemím.

Změny se dotknou i lázní. Poskytovatelé lázeňských služeb budou moci od pondělí opět vést skupinové procedury bez limitu nejvýše deseti lidí. Rozvolnila se i pravidla pro společné stravování lázeňských hostů.

Další vlna uvolnění restrikcí se čeká od počátku prázdnin, kdy lidé budou moci odložit roušky ve vnitřních prostorách nebo veřejné dopravě a padne i zákaz nočního provozu restaurací a hospod. Omezení ale zůstanou v platnosti v místech s vyšším výskytem covidu-19. Tím je vedle Frýdecko-Místecka a Karvinska nyní i Praha. Hygienici evidují nové případy covidu-19 v každé pražské městské části. V hlavním městě podle nich dochází ke komunitnímu šíření viru, ale jsou i lokální ohniska s desítkami nakažených. Například jedno z nich je spojeno se stavbou v Praze 4. Další ohnisko bylo spojeno s amatérským hokejovým zápasem. Několik ohnisek hygienici zaznamenali také na Olomoucku, a to ve spojitosti se základními školami, firmami nebo domovem pro seniory. V Libereckém kraji přibylo ohnisko u výrobce plastových dílů pro automobilový průmysl Magna Exteriors (Bohemia).

21.6.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv