Čtvrtina Italů věří konspiračním teoriím o původu koronaviru, které hovoří například o tom, že virus z laboratoří úmyslně rozšířila Čína, aby poškodila ostatní země. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila italská stanice La7. Skoro pětina zastánců konspiračních teorií podle tohoto průzkumu spojuje pandemii s působením mafie.

V průzkumu společnosti SWG odpovídalo 800 lidí. Informace o vzniku pandemie covidu-19 zpochybnilo 25 procent respondentů – 20 procent lidí se domnívá, že virus SARS-CoV-2 vznikl v laboratoři a byl rozšířen uměle. Pět procent respondentů pak tvrdí, že koronavirus vůbec neexistuje a hrozbu využívají světové elity k tomu, aby získaly větší moc.

Mezi konspirátory vítězí názor, že původcem epidemie je Čína (33 procent), asi pětina z nich se domnívá, že virus využívají jednotlivci a firmy jako prostředek ke zbohatnutí a další pětina oslovených tvrdí, že pandemii způsobily elity, které chtějí zavést „zdravotnickou diktaturu“.

Autoři průzkumu se lidí ptali i na očkování proti koronaviru. Podle výsledků by se 44 procent Italů nechalo naočkovat bez jakýchkoli pochyb, 11 procent lidí naproti tomu vakcínu odmítá i v případě, že by byla povinná. Velká část Italů také vidí kriticky chování mladých lidí, kteří podle nich svým nezodpovědným přístupem přispěli k rychlejšímu šíření nákazy.

Výzkumníci se ptali například na to, zda lidé souhlasí s následující větou: „Dnešní mladí lidé vyrostli v dostatku, vše považují za samozřejmost a dokonce ani v období covidu-19 nejsou ochotni nic obětovat pro společné dobro.“ Kladně se vyjádřilo 71 procent oslovených.

Itálie byla první evropskou zemí, kterou letos v únoru pandemie covidu-19 naplno zasáhla poté, co se na kontinent rozšířila z Číny. Dosud se tam koronavirem nakazilo přes 1,4 milionu lidí, více než 50.000 z nich zemřelo.

25.11.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv