Cukrovka není na překážku sportování, naopak pro zlepšení zdravotního stavu a pod kontrolou lékařů se sport doporučuje, řekl novinářům Zdeněk Rušavý z Fakultní nemocnice Plzeň. Motivaci sportovat chce lidem s tímto onemocněním dát profesionální cyklistický Team Novo Nordisk složený ze 17 jezdců s diabetem z devíti zemí. Letos poprvé jede mezinárodní etapový závod v cyklistice Czech Cycling Tour 2016 – O pohár hejtmana Olomouckého kraje, který se koná od 11. do 14. srpna.

Cyklistika/ilustrační foto

Odborníci v oblasti diabetu, stravování a sportu budou radit lidem ve stanu v prostoru startu a cíle časovky ve Frýdku-Místku a Uničově. Zájemci si mohou dát změřit hladinu cholesterolu a cukru v krvi, aby zjistili své riziko pro vznik cukrovky. Lidé se mohou také zapojit do akce na pomoc třem mladým sportovcům s diabetem. Stačí ujet pár kilometrů na připravených stacionárních kolech. Za každý najetý kilometr věnuje firma vyrábějící inzulín a pomůcky pro diabetiky 100 korun.

Cukrovka je jedním z nejrozšířenějších onemocnění, lékaři ji zjistili u 415 milionů lidí na celém světě, v Česku se s ní léčí kolem 860.000 lidí, dalších až půl milionu trpí poruchou glukózové tolerance, což je stav předcházející diabetu. Většina lidí má cukrovku druhého typu, která souvisí s mnohaletým nezdravým životním stylem. Cukrovka prvního typu se objevuje už v dětství, v těle se netvoří inzulín.

Vhodná pohybová aktivita podle lékařů snižuje hladiny cukru v krvi a zlepšuje schopnost tkání zpracovat ho. Zvyšuje fyzickou kondici, tím napomáhá kontrolovat hladiny cukru v krvi při zátěži i v běžném životě.

„Cyklistika, a pohyb vůbec, zpomaluje stárnutí cév. Diabetes zrychluje aterosklerózu, hlavně u druhého typu, což bývají starší a obézní lidé. Pokud pravidelně sportují, třeba chůzí, mohou riziko snížit téměř na úroveň zdravých lidí, kteří nesportují,“ řekl profesor.

Vyzdvihl, že ze všech postupů nejvíc snižuje riziko vzniku cukrovky druhého typu právě pohyb, který je účinnější než dieta. „Takže je lepší být fit and fat, tedy v dobré kondici obézní, než být unfit and unfat, tedy štíhlý bez jakékoli schopnosti podávat fyzický výkon, bez svalů a trénovanosti kardiovaskulárního aparátu,“ dodal.

10.8.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv