Pokud jde o zdraví, většina lidí se spoléhá na logické a léty prověřené metody, které jsou ve valné většině značně přímočaré. Chcete zhubnout? Jezte míň. Máte málo energie? Spěte víc. Ale existují i takové rady, které jsou v rozporu s naší intuicí – a přesto fungují a jsou vědecky prověřené. Přehled některých z nich připravil zpravodajský server whimn.com.au.

Nápad/ilustrační foto

1. ZAŽEŇTE BOLEST HLAVY ZELENÝM JABLKEM

Že je jablko denně nad všechny doktory, věděly už naše babičky. Ale jak se nyní ukázalo, dokáže také zahnat bolest hlavy. Podle studie americké nadace The Smell & Taste Treatment and Research Foundation pomáhá vůně zeleného jablka, jako je například Granny Smith, zmírnit vážnost migrén. Vědci soudí, že to může souviset s tím, jak příjemné vůně umí uvolnit, snížit napětí a odvést myšlenky trpícího od bolesti způsobené migrénou.

2. SPLACHUJTE ZÁCHOD S PŘIKLOPENÝM VÍKEM

Při splachování toalety mějte vždy přiklopené víko. Mikrobiologové z Arizonské univerzity zjistili, že vodní částice znečištěné takovými bakteriemi, jako je například E.coli, se ještě několik hodin vznášejí místností, aby se pak usadily na všech okolních površích. V případě, že je záchod spojený s koupelnou, například na vašem zubním kartáčku.

3. PŘIBALTE SI DO POSILOVNY ČOKOLÁDU

Výzkum Loughboroughské univerzity zjistil, že čokoládové mléko po náročném posilování dokáže pomoci při zotavení a povzbudit růst svalů. Proč? Protože mléko poskytuje zdroj proteinů společně s vodou a elektrolyty, zatímco čokoláda dodá sacharidy. Relativně vysoký obsah cukru pomáhá obnovit ztracenou energii – a je to levnější než proteinový koktejl.

4. DOPŘEJTE SI KÁVOVÉ ZDŘÍMNUTÍ

V Japonsku vědci uskutečnili studii zaměřenou na přínos odpoledního „šlofíka“. Zjistili, že lidé, kteří vypili 200 miligramů kofeinu (to odpovídá asi dvěma běžným šálkům kávy), a pak si okamžitě šli na 20 minut odpočinout, se cítili bdělejší a lépe si vedli v následných počítačových testech než lidé, kteří si šli odpočinout bez kávy.

5. BOTY NA PODPATKU ZLEPŠÍ SEXUÁLNÍ ŽIVOT

Nejde jen o zvýšené sebevědomí, které žena cítí, když si obuje lodičky na vysokém podpatku. Univerzita v italské Veroně zjistila, že chůze v botách na vysokých podpatcích přímo působí na svaly dna pánevního, které jsou spojené s orgasmem.

6. CVIČTE, KDYŽ JSTE UNAVENÍ

Když jste vyčerpaní, pak jít si zaběhat se zdá být poslední věcí, na kterou byste měli chuť. Ale zapotit se při cvičení je ideální způsob, jak setřást únavu – alespoň tedy podle studie zveřejněné v časopise Medicine and Science. Z ní vyplývá, že po 30minutovém cvičení střední intenzity se nálada zlepší. Cvičení pomůže kyslíku účinněji proudit v těle a zahnat únavu.

7. POKUD POTŘEBUJETE PROBRAT MOZEK, ŽVÝKEJTE

Už jste vypili tři kávy a pořád ještě před sebou máte seznam úkolů dlouhý jako vaše ruka? Zkuste žvýkačku. Vědci z univerzity v Coventry zjistili, že žvýkání mentolové žvýkačky dokáže dramaticky snížit únavu. Další studie pak uvádějí, že žvýkání dokáže zlepšit výsledky v testech a paměť o 35 procent.

8. ZAHŘEJTE SE, ABYSTE SE OCHLADILI

Univerzita v Sydney provedla výzkum, který potvrdil to, co od pradávna vědí obyvatelé asijských zemí – že horký čaj nebo polévka je na ochlazení lepší než ledové nápoje. To proto, že chladící efekt pocení převáží teplo dodané do těla.

9. NEČISTĚTE SI ZUBY HNED PO JÍDLE

Ne, to není výzva k zanedbávání ústní hygieny. Jen rada založená na skutečnosti, že kyselá jídla, jako jsou citrusové plody, sportovní nápoje nebo třeba rajčata mohou změkčit zubní sklovinu. Pokud ihned po jejich konzumaci čistíme zuby, můžeme urychlit následky kyselých pokrmů na sklovinu a narušit vrstvu pod ní. Proto je lepší počkat před čištěním 30 až 60 minut.

17.4.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv