Diabetici v Česku mohou nově dostat inzulínovou pumpu, která dodává tělu chybějící inzulín. Zároveň umí také dodávku sama zastavit, pokud data z průběžného měření ukážou, že kvůli nadmíře inzulínu hrozí prudký pokles cukru v krvi, který může vyústit až v bezvědomí či úmrtí pacienta. Poté co se hladiny upraví, pumpa dodávky obnoví. Na dnešní tiskové konferenci představil pumpu Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), kde ji už dostaly dvě desítky pacientů. Nyní ji začínají nabízet i další velká centra v ČR zabývající se léčbou cukrovky.

Diabetes/ilustrační foto

„Nový typ pumpy je pro pacienty pohodlnější a má funkci prediktivního zapnutí a vypnutí. Je to další krok na cestě k vývoji umělé slinivky,“ řekla přednostka Centra diabetologie IKEM profesorka Terezie Pelikánová.

V ČR bylo v roce 2013 evidováno celkem 861.467 diabetiků. Inzulínem se léčilo 219.706 pacientů, nově byla cukrovka zjištěna u 72.600 lidí. Na nemoc v uvedeném roce zemřelo 25.508 lidí.

Pumpa je vhodná pro pacienty s cukrovkou prvního typu. Těch je v ČR téměř 60.000, přičemž nemoc se u nich objevuje obvykle už v dětství, i když vzniknout může kdykoli. Tělo při nemoci začne tvořit protilátky napadající slinivku, která je zodpovědná za tvorbu inzulínu, a tím ji zničí. Inzulín je proto nutné dodávat těmto nemocným hned po zjištění cukrovky. V tom je rozdíl od diabetu druhého typu, který souvisí se špatným životním stylem. U tohoto typu cukrovky většinou stačí dieta a léky, někdy ale je nutná i dávka inzulínu.

Jedním z prvních českých pacientů s novým typem pumpy je Martin Procházka, který diabetem prvního typu trpí od tří let. „Pumpu mám už skoro tři týdny. Je to pro mě obrovská změna. Postupně se mi daří dokonce dávky inzulínu snižovat, moje hodnoty cukru v krvi už jsou mnohem stálejší. Ještě před pár měsíci přitom moje denní křivka připomínala rozsypaný čaj,“ řekl novinářům. Ocenil hlavně to, že z naměřených dat umí pumpa předpovědět vývoj glykémie. „Miluji sport a díky tomuto systému už se nemusím bát, že bych zkolaboval,“ vysvětlil.

Přístroj se skládá z několika částí – samotné pumpy, glukometru a systému kontinuálního monitoringu glukózy. Nastavuje pro pacienta optimální dávkování, což dává pacientům jistotu, že jim nehrozí kolaps. To přispívá i k vylepšení jejich psychiky.

14.5.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv