Pondělní Světový den diabetiků si může připomenout téměř 10 % Čechů, kteří už cukrovkou trpí. Pro lékaře, kteří o cukrovkáře pečují, připravuje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Národní diabetologický registr, který pomůže léčbu lépe plánovat a účinněji realizovat. Pokud ovšem cukrovku nemáte, rozhodně se vyplatí tomuto onemocnění raději předcházet především rozumným životním stylem.
„Česká medicína se dlouhodobě drží na špičkové úrovni. My lékaři se snažíme léčbu diabetu neustále zdokonalovat a co nejlépe šít pacientům na míru, k čemuž nám pomůže i připravovaný Národní diabetologický registr. Těm, kteří mají to štěstí a cukrovkou netrpí, bych rád vzkázal, aby prevenci této civilizační choroby nebrali na lehkou váhu a snažili se o zdravý životní styl, protože s diabetem není žádná legrace,“ doporučuje ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
Národní diabetologický registr začne fungovat v příštím roce. Bude sledovat, kde je v tuzemsku nejvíce lidí s diabetem, jak jsou staří, jak se léčí a zda jim léčba zabírá. Jestli trpí následnými komplikacemi, a jakými. Zmapuje, kolik peněz stojí léčba v jednotlivých krajích. Data pomohou státu, pojišťovnám a lékařům poskytnout diabetikům co nejlepší péči.
Cukrovka (Diabetes mellitus) patří k nejčastějším civilizačním onemocněním – v ČR jí podle evidence ÚZIS trpí necelých 900 000 lidí, odhadem dalších 250 000 diabetiků se nachází v prvním stádiu choroby, aniž by o tom zatím věděli. Přitom počet cukrovkářů u nás každým rokem vzroste přibližně o 30 000.
Zatímco prvním projevem diabetu může být „pouze“ neuhasitelná žízeň, malátnost, únava, časté nucení na močení nebo zamlžené vidění, mezi následky neléčené cukrovky figuruje poškození sítnice, ledvin, choroby srdce a cév, syndrom diabetické nohy a v důsledku i možná smrt.
Základními typy diabetu jsou diabetes I. typu a diabetes II. typu – oba se projevují poruchou metabolismu cukrů (sacharidů) a zvýšením koncentrace glukózy v krvi (glykemie), nicméně se liší ve své příčině.
Diabetes I. typu znamená absolutní nedostatek hormonu inzulinu; řadí se mezi tzv. autoimunitní choroby a je to geneticky podmíněné onemocnění.
Přes 90 % pacientů ovšem sužuje diabetes II. typu (relativní nedostatek inzulinu), který je označován jako cukrovka dospělých, protože se projevuje zpravidla po 40. roce života pacienta. Kromě jisté míry genetické predispozice tento typ úzce souvisí s nezdravým životním stylem (nadváhou, obezitou, nedostatkem pohybu, kouřením) a lze mu naopak účinně předcházet.
Čím dříve se podaří diabetes mellitus odhalit, tím menší jsou komplikace v léčbě a zároveň se snižuje riziko dalších závažných onemocnění. Ve vlastním zájmu byste měli věnovat pozornost příznakům diabetu, a pokud se u vás objeví, měli byste navštívit lékaře s žádostí o vyšetření a stanovení hladiny krevního cukru (glykemie).
24.6.2016zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR