Od vzniku Koordinačního střediska transplantací (KST), které v roce 2004 zahájilo činnost, získalo v Česku nový orgán téměř 9000 pacientů a středisko za tu dobu evidovalo přes 3000 dárců. Nejčastěji transplantovaným orgánem v ČR jsou ledviny, kterých se každoročně dočká kolem 500 pacientů. Novinářům to dnes řekl ředitel KST Miloš Adamec. Transplantace se v ČR dělaly i před vznikem střediska, činnost ale nebyla centrálně koordinována.

Operční sál/ilustrační foto

Celkem lékaři loni provedli 808 transplantací, což je o 15 více než o rok dříve. Orgány získali od 262 zemřelých a 49 žijících dárců.

„Nejčastěji je transplantována ledvina, protože máme dvě ledviny a z každého dárce můžeme uspokojit dva příjemce. Je to poměrně technicky snadná operace, není tak komplikovaná jako například transplantace plic,“ řekl ČTK Adamec.

Poměrně hodně se podle Adamce v posledních letech transplantují i játra. Těchto operací se loni uskutečnilo 179. Čeští lékaři navíc umí jeden orgán rozdělit na dva a uspokojit dětského a dospělého příjemce.

Počet dárců stoupá, přesto se ale nedaří sehnat orgány pro všechny pacienty, kteří by je potřebovali, uvedl Adamec. Každoročně se na čekací listinu zařadí kolem tisícovky pacientů.

Středisko, které je organizací v přímé působnosti ministerstva zdravotnictví, má na starosti především koordinaci transplantační činnosti v Česku a spravuje transplantační registry. Zastupuje také ČR v mezinárodním programu výměny orgánů Foedus.

14.2.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv