Na několika místech v republice si dnes lidé mohou nechat změřit funkci plic. Dnešek je Světovým dnem astmatu, který připadá na první úterý v květnu. V Praze bude takzvaný spirometrický stan otevřený tradičně na Náměstí Míru od 9:00. Akce související s dnem astmatu se budou konat i v Brně a Olomouci. Informoval o tom Miroslav Kovařík z České iniciativy pro astma (ČIPA).

Astma/ilustrační foto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Astma má přes milion Češek a Čechů, asi 200.000 z nich to ale neví, takže se vůbec neléčí. Z léčených víc než polovina preventivní léčbu zanedbává, nebo ji neužívá. Důsledkem jsou nečekané záchvaty, které alespoň jednou ročně omezují nebo dokonce ohrožují až 84 procent pacientů.

Podle Petra Pohunka z pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol je stav plné kontroly astmatu dosažitelný. Moderní systém péče a moderní léky mohou nemoc u většiny pacientů dovést do stavu zcela klidového. Měl by se ale zlepšit přístup pacientů k léčbě.

Podle průzkumu mezi 500 astmatiky je 77 procent z nich přesvědčeno, že mít čas od času problémy s dýcháním je normální. „Pojem astma pod kontrolou říká, že by nositel nemoci měl žít v podstatě zcela normální život bez jakéhokoli omezení a s plnou fyzickou aktivitou. Neměl by mít žádné záchvaty dušnosti a neměl by mít také žádné vedlejší účinky léčby,“ vysvětlil Pohunek.

5.5.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv