Před 15 lety, 1. června 2005, byl v ČR instalován první babybox, tedy schránka, ve které je možné anonymně a bez obav z postihu ponechat nechtěné dítě. I vzhledem k rozměrům (přibližně 1m x 0,5m x 60 cm) je určen pro novorozence, našly se v nich ale odložené i mnohem starší děti. Nechtěným „rekordmanem“ je takřka dvouletý chlapec, jehož v lednu 2019 odložili v babyboxu v Pelhřimově.
První český babybox byl instalován 1. června 2005 v soukromém GynCentru v Praze-Hloubětíně. Privátní zařízení zvolil zakladatel iniciativy Ludvík Hess (73) poté, co se k nápadu postavilo zdrženlivě ministerstvo zdravotnictví, které odmítlo instalaci zařízení v areálu pražské porodnice U Apolináře. „Existencí babyboxu bude legalizováno beztrestné nezodpovědné jednání rodičů,“ tvrdilo ministerstvo, vedené tehdy sociální demokratkou Miladou Emmerovou. Rezervovaný postoj k babyboxům měli ale i někteří další šéfové resortu. Zakladatel iniciativy Hess v roce 2015 dostal od prezidenta Miloše Zemana Medaili Za zásluhy.
Na první odložené dítě se čekalo přes půl roku, jako první se v únoru 2006 ve schránce objevila měsíční holčička. Matka ve špatné sociální situaci odložila jedno z dvojčat z obavy, že se o dvě děti nedokáže postarat. Protože matka u dívenky nechala rodný list, byla brzy nalezena a po přesvědčování si za měsíc odnesla dceru domů. Nebyl to přitom jediný případ, kdy se během uplynulých let dítě odložené do babyboxu vrátilo k rodičům či jiným příbuzným.
V České republice v současnosti funguje 76 těchto speciálních schránek a dosud v nich bylo odloženo 207 dětí – 113 děvčátek a 94 chlapců. Nejvíce dětí (28) bylo odloženo do babyboxu, který se aktuálně nachází ve Vinohradské nemocnici, kam se přesunul z Hloubětína. Následuje schránka v brněnské nemocnici Milosrdných bratří (19 dětí).
Babyboxy mají podle svých zastánců řadu výhod. Některé jsou technického rázu: schránka je temperovaná a po vložení dítěte je vyhřívána na teplotu lidského těla, prakticky okamžitě se také na místo dostaví lékařský personál. Dítě, které je odloženo bez dokladů a není tak známa jeho identita, je navíc podle českých zákonů možné přenechat velmi rychle k adopci, a to v řádu několika dnů či týdnů.
Schránky ale nejsou přijímány bez výhrad, v roce 2011 se proti nim postavil Výbor OSN pro práva dítěte. Podle něj odporují pěti článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a možnost znát své rodiče. Podle vyjádření bývalé vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové však na nejvyšším místě stojí právo na život a babyboxy život zachraňují. Skutečností nicméně je, že babyboxy fungují v určitém právním vakuu.
Babyboxy nejsou jedinou možností, jak se matky mohou utajeně vzdát nechtěného potomka. Po celé České republice totiž existuje síť porodnic, jež umožňují anonymní porod, po němž je možné dítě také přímo přenechat k adopci. Podle lékařů má navíc toto řešení výhodu v tom, že je známá historie dítěte, jeho původ i zdravotní stav matky. Ta si navíc může souhlas s adopcí rozmyslet až do konce šestinedělí.
30.5.2020zdroj: ČTK