Cestu do Chorvatska plánuje každoročně kolem šesti set tisíc Čechů a i letošní rok ji někteří z nich bohužel stráví s drobnými či závažnějšími zdravotními problémy. Pokud se lidé při cestování řídí jednoduchými pravidly, svá zdravotní rizika však výrazně eliminují. Přibalení základních léků je jedním z těch, které se Čechům na Jadranu doslova vyplatí – lze tím předejít problémům spjatým s otevírací dobou chorvatských lékáren či nákupem léčiv v cizí měně a v cizím jazyce, které mohou zaskočit i zkušené cestovatele.
Dovolená/ilustrační foto

Na zahraničních dovolených se turisté mohou nakazit nejen v exotických destinacích, ale i na dobře známých místech, jako je tomu u Čechů v případě Jaderského moře. „Naše zkušenosti se shodují se statistikami cestovních kanceláří. Během letních dovolených hrozí českým turistům zejména infekční onemocnění trávicího ústrojí, žaludeční a zažívací potíže, alergické reakce, zánět středního ucha, ale třeba i stále podceňované nachlazení z klimatizace,“ upozorňuje Martin Mátl z České asociace farmaceutických firem (ČAFF).

„Je to paradoxní, ale lidé, kteří odjíždí na zotavenou, si velmi často zapomínají přibalit základní léky. Přitom však ty proti horečce, bolesti, alergii či žaludeční nevolnosti mívají většinou přímo doma,“ doplňuje Martin Mátl. Podceňovat by se rozhodně neměla ani sluneční alergie. Ta může postihnout i ty, kteří se na slunci běžně opalují. Léčit se dá základními antihistaminiky.

Některým zdravotním nebezpečím se však můžeme vyhnout. Příčinou obtíží mohu být nedůsledné hygienické podmínky přípravy a konzumování potravin. „Trávicí ústrojí může trpět třeba po požití nedostatečně omytého ovoce a zeleniny, ochutnávky v pouličních občerstveních nebo třeba zmrzlin z kontaminované vody, případně mléka,“ komentuje důležitost hygieny RNDr. Pavel Suchánek z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Dobré je si dát pozor i na kvalitu samotné vody a vždy se nejprve přesvědčit, zda pochází ze spolehlivého zdroje. V případě potíží je nutné nezastavovat příjem tekutin a sáhnout co možná nejrychleji například po tradičním živočišném uhlí či modernějších náplastech proti průjmu.

Lékárny o sobotách většinou jen do čtrnácti
Většina chorvatských lékáren je otevřena každý všední den mezi osmou a devatenáctou hodinou, v sobotu většinou pouze do čtrnácti hodin. Ve větších letoviscích je možné nalézt lékárny s non-stop provozem. V neděli a o státních svátcích pak bývá v lékárnách zpravidla zavřeno. V měsíci srpnu se to letos týká pátku 5. srpna a pondělí 15. srpna, kdy Chorvati slaví Den národní vděčnosti a Nanebevzetí Panny Marie. Lékárny jsou označeny zeleným křížem stejně jako v Česku. Na ulici je najdete pod názvem „ljekarna“ nebo „apoteka“. Abyste se nemuseli strachovat, zda jde o jinou než smluvní lékárnu, hledejte na lékárně cedulku s nápisem „Ugovorni“ (= smluvní). Ceny sice mohou být příznivé, vždy je však lepší sáhnout do své domácí lékárničky ještě před cestou. Ušetřit tím lze nejen čas při hledání zeleného kříže, ale i nějakou korunu, resp. kunu či euro, při placení a přepočtech do cizí měny.

V posledních letech Chorvatsko zpřísnilo kontroly na hranicích i v turistických letoviscích. Ministerstvo zahraničí varovalo, aby si lidé do Chorvatska nebrali žádné návykové nebo psychotropní látky. V Chorvatsku je držení jakékoliv drogy trestné a neexistuje tam žádná tolerance, i když jde o malé množství výhradně pro osobní potřebu. Jedinou výjimku tvoří ti, kteří se prokáží lékařským potvrzením o pravidelném užívání těchto látek

20.7.2016

zdroj: FleishmanHillard


Další články

Na přehled všech zpráv