Registraci cizinců, kteří v Česku nemají veřejné zdravotní pojištění, k očkování proti covidu-19 plánuje ministerstvo zdravotnictví spustit koncem týdne. Očkováni budou látkou od firmy Pfizer/BioNTech. Vakcínu a její aplikaci si budou sami platit, cena nepřesáhne 850 korun.

„Spuštění registrace k očkování nepojištěných cizinců předpokládáme koncem tohoto týdne, momentálně probíhá systémové testování. V každém kraji bude pro tyto účely určeno minimálně jedno očkovací místo,“ uvedla Čovbanová.

Na problematiku nepojištěných cizinců, kteří se zatím nemohou nechat očkovat, upozornil pražský primátor Zdeněk Hřib v polovině května. Tehdejší ministr zdravotnictví Petr Arenberger slíbil do týdne připravit podmínky pro spuštění jejich registrací.

Očkovat se budou moci cizinci z EU nebo třetích zemí, kteří mají v ČR dlouhodobý pobyt. Cizinci, kteří mají Evropský průkaz zdravotního pojištění, mají v ČR nárok pouze na poskytnutí nezbytné péče. Podle dřívějšího vyjádření největší zdravotní pojišťovny VZP je očkování péče nezbytná u dlouhodobých pobytů, nikoliv u krátkodobých, například turistických.

Kolik nepojištěných cizinců v Česku či v Praze žije, není známo. Podle statistik ministerstva vnitra žilo na konci prvního čtvrtletí v Česku celkem 656 300 cizinců, z nich 344 300 přechodně a ostatní trvale. České veřejné zdravotní pojištění mají ti, kteří pracují v tuzemsku jako zaměstnanci.

Zdravotní pojišťovny odhadují náklady na proočkování celé české populace asi na devět miliard korun. Očkovací centra, která budou vakcínu podávat samoplátcům, budou pojišťovnám částky vracet.

7.6.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv