Dotace z EU umožní vznik čtyř dalších Center duševního zdraví, každé může získat téměř 15 milionů korun. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. V Česku už center, která poskytují ambulantní péči, ale starají se o duševně nemocné i v domácím prostředí, funguje 17. Do budoucna jich má být až stovka.
Duševní zdraví/ilustrační  foto
„Centra poskytují služby založené na převážně terénní práci multidisciplinárního zdravotně-sociálního týmu, který minimálně polovinu času tráví v přirozeném prostředí osob s duševním onemocněním. Účinnou pomoc tak získají nikoli za zdmi ústavů, ale v bezpečí a pohodlí svých domovů,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Tři centra již vznikla v Praze, po dvou ve Zlínském a Královéhradeckém kraji. V ostatních krajích je zatím jedno, chybí v Ústeckém a Libereckém. Noví potenciální provozovatelé mohou o dotace žádat do konce září. Podrobnosti výzvy zveřejnilo ministerstvo na webu. Peníze půjdou z Evropského sociálního fondu – Operačního programu Zaměstnanost.

Podpora Center duševního zdraví je jedním ze základních kamenů reformy psychiatrické péče, na které ministerstvo začalo pracovat v roce 2013. Díky jejich péči nemusí pacienti zůstávat v psychiatrických nemocnicích, které budou postupně omezovat svou kapacitu. Cílem je jejich samostatné fungování a aktivní zapojení do společnosti včetně samostatného bydlení či práce.

Do psychiatrické péče plynou ročně asi tři až čtyři procenta zdravotnického rozpočtu, tedy kolem deseti miliard korun. S nějakým duševním onemocněním se podle statistik setkal každý pátý Čech, ani polovině se ale nedostalo odborné péče. Duševní poruchy a poruchy chování jsou druhým nejčastějším důvodem přiznání invalidního důchodu.

23.8.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv