Nynější vlna epidemie covidu způsobená variantou omikron má kulminaci za sebou, další eskalace či zahlcení nemocnic nejsou pravděpodobné. Na bezpečné hodnoty by se epidemie mohla v Česku dostat v druhé polovině března. Na sněmovním zdravotnickém výboru to dnes řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Ve všech věkových kategoriích nyní podle Duška epidemie klesá. V populaci seniorů byl vrchol později, ale i tam podle Duška kulminace skončila. Podle něj je ale stále asi 300 000 rizikových seniorů, kteří nejsou očkováni ani nejsou chráněni imunitou po prodělaném onemocnění. Stále podle Duška umírá asi 40 lidí denně, kteří jsou pozitivní na covid. Zda je u nich covid příčinou úmrtí, se bude teprve určovat.

Další eskalace epidemie a zahlcení nemocnic nejsou nyní pravděpodobné, uvedl Dušek. Podle aktuálních dat nyní v Česku připadá 809 nově nakažených na 100 000 obyvatel za posledních 7 dní. Na bezpečné hodnoty, které jsou do 250, by se Česko mohlo podle Duška dostat v druhé polovině března.

23.2.2022

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv