Česku je podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška velké riziko exponenciálního šíření covidu-19. Reprodukční číslo R, jež uvádí počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný, je 1,6. Epidemie od 1. září podle něj nabrala na rychlosti, nejsou už ohraničená ohniska nákazy. Za měsíc září může být podle Duška podle optimističtějších modelů asi 44 000 nových případů. Podle méně optimistických až 70 000.

„Prvním znakem zlepšení bude zmenšení podílu pozitivních záchytů na počet testů,“ řekl Dušek. Podle něj roušky, mytí rukou a dodržování rozestupů mohou šíření viru snížit až o polovinu. Pokud by se omezily mezilidské kontakty, bez uzavírání škol či ekonomických opatření, bylo by možné zpomalit šíření nákazy o dalších 25 procent.

„Máme šanci vlnu nově pozitivně testovaných rozložit a nechat ji projít populací. Když ji rozložíme v čase, tak uchráníme zdravotnický systém od přeplnění kapacit a ekonomiku od významných restrikcí,“ dodal Dušek.

Hospitalizaci podle Duška potřebují čtyři procenta z pozitivně testovaných a čtvrtina z nich je ve vážném stavu. „Ve velkých počtech diagnostikovaných může znamenat i malé procento do budoucna problém,“ uvedl Dušek. Podíl nakažených seniorů je pod pěti procenty a 70 až 80 procent lidí nemá žádné nebo jen mírné příznaky.

Od diagnózy trvá podle Duška zhruba sedm až deset dní, než se rozvinou vážné příznaky. Další týden až dva trvá, než se projeví na počtech hospitalizací. Pokud by bylo 100 000 pozitivně testovaných, bude podle Duška zhruba 4000 lidí potřebovat hospitalizaci a čtvrtina bude mít závažné komplikaci. „Budeme potřebovat 2000 člověko-dní na lůžku. Nyní volná kapacita je více než dvojnásobná,“ dodal.

17.9.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv