Výpovědní hodnota denního počtu pozitivních testů na covid-19 pro predikce je relativně nízká. Lépe se dá usuzovat z hospitalizací, řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. V pátek bylo v Česku pozitivně testováno 11 105, což je vůbec nejvíc pozitivních nákaz odhalených za den. Testů bylo více než 33 400, zhruba tedy 30 % z nich bylo pozitivních. Cílem podle něj je dostat se pod 10 %.

„Nálož v populaci je velmi vysoká. Významně vyšší než zvládáme diagnostikovat,“ uvedl Dušek. Při navýšení o dalších 10 000 testů je podle něj pravděpodobné, že by se proporcionálně zvýšil i počet nově pozitivních. Počty testů se přitom postupně zvyšují. Na začátku října byla maximální kapacita kolem 23 000 denně, minulý pátek překročila 27 500.

„Výpovědní hodnota je pro predikce relativně nízká. Proto je dobře, že máme postavené modely, které říkají, co se odehrává, i z úplně jiného úhlu pohledu. Neříkají to špatně, protože to vidíme v přesnosti odhadu počtu hospitalizovaných,“ doplnil.

Podle Duška matematička Lenka Přibylová z Masarykovy univerzity v Brně, která se modelování epidemie také věnuje, říká, že z vývoje počtu hospitalizací se dá usuzovat šíření nákazy lépe než z testů. Aktuálně je v nemocnicích s covidem 3120 lidí a z nich 551 je ve vážném stavu. Odborníci uvádějí, že do nemocnic se dostanou asi tři až čtyři procenta nakažených, z nich asi 20 procent bude ve vážném stavu. Doba od diagnózy do vážných příznaků, které hospitalizaci vyžadují je mezi týdnem a deseti dny.

„Ve chvíli, kdy se epidemie zbrzdí, budou mít testy velký význam. Uvidíme, jak v kterých regionech dochází k oploštění pozitivity záchytu, určitě to nebude plošně naráz,“ dodal Dušek. Podle něj pak bude stejně jako ještě v srpnu možné zpracovávat a podchycovat jednotlivá ohniska nákazy.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula dnes na tiskové konferenci řekl, že hranice, na kterou se ČR potřebuje dostat je pod desetiprocentní podíl pozitivních ze všech denních testů. „To je taková hranice, že testujeme dostatečně. Vyšší procento znamená, že pokud bychom navyšovali počet testů, tak se dostaneme na vyšší hladiny, než v tuto chvíli pozitivních máme,“ řekl ministr. Snížení kontaktů má zajistit menší počet neodhalených pozitivních lidí v populaci, od kterých se nákaza bude šířit dál. Pomoci má také plošné testování, které chce ministerstvo spustit do dvou týdnů.

17.10.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv