Dva léky na suchý kašel s dextromethorfanem, tablety Stopex a pastilky Vicks Meddex s medem, budou nově jen na lékařský předpis. Byly zaznamenány případy jejich zneužívání, ve velké dávce jsou halucinogenní. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Recept/ilustrační foto

„V posledních měsících jsme zaznamenali výrazný nárůst hlášení zneužívání těchto přípravků pro jejich halucinogenní účinky, a to převážně u dospívajících a mladších dospělých,“ uvedl ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta. K 14. srpnu eviduje ústav 113 nahlášených případů podezření na závažné nežádoucí účinky spojené se zneužitím těchto léků.

Pokud je lék užíván podle doporučeného dávkování, je bezpečnou léčbou suchého kašle. „Pokud však pacient nerespektuje uvedené dávkování a použije několikanásobně vyšší dávku, může se objevit například euforie, nekontrolovatelný smích, pocení, ale také nauzea a zvracení, zkreslené vnímání reality či paranoia,“ doplnila mluvčí SÚKL Lucie Přinesdomová.

Léčivá látka dextromethorfan patří mezi opioidy a používá se k léčbě suchého, dráždivého a neproduktivního kašle u dětí, dospívajících a dospělých. V malém množství obvykle nemá žádné vedlejší účinky. Všechny léky s touto účinnou látkou byly dosud v lékárnách vydávány bez lékařského předpisu.

15.8.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv