Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes oznámila, že začala s průběžným hodnocením přípravku k léčbě nemoci covid-19 od britské společnosti GlaxoSmithKline a firmy Vir Biotechnology. EMA tak formálně zahájila proces potřebný pro schválení léku a jeho prodej na území Evropské unie. Lék sotrovimab má zabránit těžkému průběhu nemoci a snížit riziko hospitalizace.

Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) agentury EMA zatím zkoumá data z testů prováděných v laboratořích a na zvířatech, další výsledky testování obdrží EMA od výrobce později. EMA bude posuzovat, zda může podání léku zabránit hospitalizaci nebo smrti u nehospitalizovaných pacientů, jak naznačily dosavadní výsledky testů.

Pro definitivní verdikt o poměru přínosů a rizik EMA rozhodne až na základě většího objemu dat. Termín rozhodnutí bude podle EMA záviset na rychlosti dodání dat z klinických studií.

Sotrovimab, známý také pod názvy VIR-7831 a GSK4182136, se naváže na proteiny viru SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc-covid-19. Když se protilátka na tento protein naváže, znemožní viru vstupovat do buněk lidského těla. Podle očekávání autorů léku to sníží riziko hospitalizace nakažených.

7.5.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv