Přesně 16 dní, 16 zastávek, 16 set kilometrů, 16 tisíc kroků – toto má za sebou expedice Hledá se 16 tisíc, který začínala svoji pouť 28. září. Expediční auto s posádkou v podobě fyzioterapeutů, dobrovolníků z Nadačního fondu IMPULS, pacienta Aleše Zajíčka a propagátora cvičení a pohybu u lidí s roztroušenou sklerózou (RS) Romana Kvapila dorazí v úterý 13. října v 13.30 hodin na náměstí Míru v Praze a slavnostně expedici ukončí.

Ústí nad Orlicí

„Potkali jsme se se stovkami lidí, a společně nachodili každý den průměrně 130 tisíc kroků, což je odhadem přibližně 90 kilometrů v každém městě. S vydatnou podporou veřejnosti jsme místním pacientům ukázali, že se pohybu nemusí bát,“ říká autor nápadu na expedici Roman Kvapil, který se s nemocí potýká už 13 let.

Expedice měla za úkol pozvat pacienty s RS, jejich známé, příbuzné i širokou veřejnost na 24 hodinový Maraton s roztroušenou sklerózou (MaRS), který se bude konat 4. a 5. března 2016. „Letos v březnu si přišlo zacvičit tisíc lidí. Pevně věříme, že po naší spanilé jízdě jich příští rok přijde ještě víc, ideálně všech 17 tisíc,“ doplnil Kvapil. V každém městě, kudy expediční vůz projel, si lidé poslechli cestovatelský příběh Aleše Zajíčka, vyslechli přednášky, jak nejlépe trénovat nejenom tělo, ale i mozek. „Rekord jsme zaznamenali v Ústí nad Orlicí, kde lidé za pomoci studentů zdravotnické školy ušli 783 301 kroků,“ uvedla Stanislava Beyerová, mluvčí Nadačního fondu IMPULS.

Expedice odstartovala 28. října z pražského Karlova náměstí, projela Karlovy Vary, Plzeň, České Budějovice, Jihlavu, Žďár nad Sázavou, Brno, Uherské Hradiště, Vsetín, Olomouc, Ostravu, Ústí nad Orlicí, Hradec Králové, Poděbrady, Liberec, Teplice a zítra cestu ukončí opět v Praze. Cestovatele přivítají lékaři, pacienti a lidé, kteří chtějí expedici podpořit. Přímo na náměstí ve venkovním stanu u kostela sv. Ludmily bude krokovací pás a lidé mohou urazit 16 tisíc kroků přímo tam.

Autorem myšlenky na akci Hledá se 16 tisíc, stejně jako Maratonu s roztroušenou sklerózou je veterinář, Roman Kvapil. „Cvičím, protože mi cvičení pomáhá zlepšit kondici, ale i stav mysli ovlivněný nemocí. Proto jsem při rehabilitaci v roce 2011 vymyslel 24hodinový maraton cvičení nás pacientů s RS (MaRS). Když si na poslední ročník přišlo zacvičit tisíc lidí, říkal jsem si, kde je těch zbývajících 16 tisíc? Tak mě napadlo, že je pojedeme hledat, podělíme se o zkušenosti a získáme je pro myšlenku pohybu a rehabilitace,“ vysvětluje lékař.

Stav pacientů podle lékařů pozitivně ovlivňuje včasné zavedení biologické léčby, dodržování léčebného režimu, intenzivní rehabilitace a pravidelný pohyb.

12.10.2015

zdroj: Medica Healthworld a.s., Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv