Zástupci farmaceutických firem, distributorů i vlastníků lékáren kritizují pozměňovací návrhy k novele zákona o léčivech. Podle nich nezamezí vývozu léků mimo ČR a mohou snížit dostupnost některých léků na tuzemském trhu. Své výhrady dnes představili novinářům. Předseda sněmovního zdravotního výboru Rostislav Vyzula je odmítá, podle něj zákon kritéria pro vývoz léků zpřísňuje. Podle návrhu programu sněmovní schůze by se poslanci měli novelou ve třetím čtení zabývat na začátku listopadu.
Podle pozměňovacího návrhu Jiřího Běhounka a dalších poslanců bude mít distributor právo požadovat dodávku léků od výrobců, a to maximálně v rozsahu podílu distributora na trhu. Výrobce pak bude muset této žádosti vyhovět, lhůta je stanovena na dva dny.
„Návrh žádným způsobem nezaručuje, že distributor léky nedodá jinému distributorovi či je nevyveze do zahraničí,“ uvedl ředitel České asociace farmaceutických firem (ČAFF) Martin Mátl.
Nejčastěji se v minulých letech vyvážely léky pro onkologické pacienty, dále přípravky k léčbě revmatické artritidy, Crohnovy choroby, epilepsie, léky proti srážlivosti krve nebo pálení žáhy. „V některých případech se jedná o specializované přípravky, ke kterým neexistuje alternativa. Může tedy trvat několik dní nebo týdnů, než se podaří výpadek nahradit, což vystavuje naše pacienty riziku ohrožení života,“ uvedl Jakub Dvořáček, ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP).
Běhounek s kritikou nesouhlasí. Podle něj dosud léky vyváželi především ti distributoři, kteří lékárnám léky nedodávali. „Distributoři se podle mého názoru snaží udržet své vlivy tak, aby si mohli říct, že budou dodávat jen určitým lékárnám. Doteď měli dohody a vesnické lékárny opomíjeli,“ řekl Běhounek. Podle něj tak pacienti z menších obcí na lék čekali třeba týden.
Zástupci farmaceutických firem, distributorů i lékáren kritizují i návrh poslance Vyzuly, který má omezit maximální cenu všech podobných přípravků v rámci jedné referenční skupiny. Podle Vyzuly má opatření zvýšit dostupnost cílené léčby a levnější varianty biologických léků, tzv. biosimilars. Oponenti ale tvrdí, že snížení cen oddálí uvedení těchto léků na trh. Nízké ceny léků jsou podle kritiků často hlavní příčinou reexportů.
„Tyto dva pozměňující návrhy vedle sebe jsou důkazem, že máme trh přeregulovaný. Na jedné straně úředním způsobem zasahujeme do cen a tento zásah prohlubujeme. Na druhé straně ho dostáváme do úplného extrému, kdy výrobcům a distributorům ukládáme povinnost prodávat,“ řekl Mátl.
Poslanci ale za svými návrhy stojí a návrhy podpořené zdravotním výborem mají šanci, že budou ve Sněmovně schváleny. „Novela o léčivech výrazným způsobem zpřísňuje kritéria pro vývoz či reexporty, a pokud se tato kritéria budou dodržovat, tak nebude docházet k reexportu,“ řekl Vyzula.
13.10.2016zdroj: ČTK