Na pražské Náplavce dnes festivalem OKOfest vol.1 odstartovala série akcí, která má návštěvníkům přiblížit, jak se cítí člověk s duševním onemocněním. Zažijí například pocity schizofreniků. Akce se uskuteční na dvou lodích, doplní ji mimo jiné výstava obrazů, koncerty, divadelní představení nebo filmové projekce. Vstup je pro veřejnost zdarma.

Mysl/ilustrační foto

Festival je slavnostním zahájením projektu Mobilní komunitní centrum OKO – Žijeme spolu a bavíme se. Bude rok a půl putovat Prahou a prostřednictvím umění chce vtahovat návštěvníky do světa lidí se zkušeností s duševním onemocněním. Má ukázat jejich obrovský potenciál, ale také nechat nahlédnout do jejich života, často určovaného bojem se stigmatem a předsudky.

„Přiznat, že mi není psychicky dobře, se v české společnosti stále nenosí. To stigma, které na duševních nemocech leží, způsobuje mimo jiné to, že lidé odkládají návštěvu lékaře a jejich nemoc se zbytečně zhorší,“ uvedl psychiatr Radkin Honzák.

Na Náplavce bude k dispozici například takzvaná psycholampa. V designovém zařízení připomínajícím stojací lampu budou lidé moci o samotě zhlédnout projekci interaktivního snímku Do vlastních rukou. „Díky zážitku z lampy si široká veřejnost možná uvědomí, že symptomy schizofrenie velmi zhoršují pohledy a nepochopení okolí,“ uvedla režisérka krátkého filmu Klára Jakubová.

V každé městské části Prahy bude mobilní komunitní centrum OKO tři měsíce a vytvoří tak prostor pro setkávání, vzájemné poznávání a diskuzi nejen o duševním zdraví. Na území Prahy 2 zůstane do konce září. V říjnu se přestěhuje na Prahu 1 a do konce roku 2018 vystřídá ještě čtyři další městské části.

8.7.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv