Unikátní meziobratlový implantát, který vyvinul a loni na podzim zavedl do praxe primář Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Lumír Hrabálek, olomoučtí lékaři voperovali už 17 lidem. Díky implantátu je postup při zavádění náhrady meziobratlové ploténky šetrnější a pacienti cítí rychlejší úlevu od bolesti, řekl dnes novinářům přednosta neurochirurgické kliniky Miroslav Vaverka. V lednu bylo dokončeno půlroční patentové řízení a implantát LUMIR XLIF CAGE nyní může být používán i na dalších neurochirurgických pracovištích v ČR i kdekoliv na světě.

Operační sál/ilustrační foto

Do meziobratlového prostoru dosud neurochirurgové vkládali místo původní ploténky implantát vyrobený z termoplastického materiálu, který ale mírně pruží, což podle Hrabálka není ideální pro požadovanou stabilitu a zahojení operované páteře. Nový implantát má výrazně lepší vlastnosti. „Náš implantát je vyroben ze slitiny titanu, aluminia a vanadu, což je obecně používaný a osvědčený materiál, dobře tolerovaný lidským organismem. Lépe se ‚́zakousne‘ a drží hned od okamžiku zavedení,“ uvedl Hrabálek.

Nová náhrada se podle něj dokáže přizpůsobit velikosti meziobratlového prostoru. Prostor pro ploténku se kvůli degenerativnímu onemocnění často sníží a nový implantát umožňuje jeho zpětný návrat do původní výšky, protože ho lze roztáhnout.

Podle Vaverky z výhod nového implantátu profitují především pacienti. „Jeho využití souvisí s moderní operační metodou XLIF, kterou jsme začali používat při operacích bederní páteře před devíti lety jako první v republice. Náhradu meziobratlové bederní ploténky provádíme pomocí bočního přístupu k páteři, který umožňuje vyhnout se orgánům v břišní dutině i velkým cévám, a to bez velké chirurgické rány. Kožní řez nepřesahuje délku pěti až šesti centimetrů,“ uvedl.

Bolest páteře, kterou pacientům způsobovala nemoc, hned po operaci odezní. „Efekt je okamžitý. Úleva od bolesti je s novým implantátem ještě výraznější. Definitivní přihojení je navíc spolehlivější než dosud. Implantát dobře plní svou roli i při stabilizaci páteře,“ podotkl Hrabálek.

Olomoučtí neurochirurgové využívají unikátní implantát od loňského září. „Žádný problém jsme nezaznamenali. Druhý den po výkonu mohou pacienti vstát z lůžka a chodit. Třetí nebo čtvrtý den po operaci odcházejí domů a po třech měsících a nutné rehabilitaci se mohou vrátit do plnohodnotného života,“ řekl Hrabálek. Nový implantát budou olomoučtí neurochirurgové využívat i při některých operacích po poranění plotének bederní a hrudní páteře, ročně tak může pomoci několika desítkám pacientů.

Ročně se operaci páteře s náhradou ploténky ve FN Olomouc podrobí 30 až 50 pacientů. Chirurgický zákrok pomáhá především pacientům s onemocněním meziobratlových plotének, které s přibývajícím věkem degenerují a páteř ztrácí stabilitu. Nemocní si pak stěžují na intenzivní bolest zad, která někdy vystřeluje až do dolních končetin.

1.2.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv