Dva lidské životy v jednom okamžiku mohou nyní zachraňovat lékaři intervenční radiologie Kliniky zobrazovacích metod Fakultní nemocnice Plzeň. Nemocnice vybudovala a zprovoznila další katetrizační sál s angiografickým přístrojem. Pomůže zachraňovat životy zejména lidem s cévní mozkovou příhodou, kde hraje v úspěšnosti léčby roli každá minuta, řekl primář Jiří Ferda.
Zdraví/ilustrační foto

Katetrizační sály používají lékaři například k operacím pacientů s cévní mozkovou příhodou nebo se zúžením tepen v končetinách. Sál se používá i pro další výkony, kdy operatéři cévní cestou zavádějí nástroje, kam potřebují, a to při při minimálním narušením celistvosti těla. Mohou tak léčit například i některé typy nádorů jater, když cévami aplikují speciální látky přímo do nádorové tkáně.

Díky novému katerizačnímu sálu mohou lékaři okamžitě zahájit léčbu pacienta s mrtvicí, i když se ve stejnou dobu na prvním sále dělá velká plánovaná operace, třeba léčba nádoru jater nebo angioplastika u ischemické choroby nohou. „Je dobře známá lékařská poučka, že ‚čas je mozek‘ a my jsme ten čas díky novému katetrizačnímu sálu získali. U pacientů s cévní mozkovou příhodou rozhodují občas i minuty,“ připomněl Ferda.

Lochotínský areál nemocnice je komplexním kardiovaskulárním a neurovaskulárním centrem pro pacienty z Plzeňského a Karlovarského kraje. „Nutnost otevření druhého sálu s angiografickým přístrojem vyplynula ze stále většího počtu pacientů, pro jejichž léčbu je tato vyšetřovací či léčebná metoda zásadní,“ řekl ředitel nemocnice Václav Šimánek. Na zřízení všech potřebných technologií dostala nemocnice státní dotaci 13 milionů korun, 7,5 milionu hradila z vlastních zdrojů. Stavební úpravy vyšly na 8,5 milionu.

3.6.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv