Současné antigenní testy používané ve školách by se měly stát mostem pro zavedení plošného testování pomocí PCR metody. Pouze citlivé testování dokáže podle ředitele Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM) Mariána Hajdúcha udržet chod škol do doby, než se začnou očkovat proti novému typu koronaviru i děti. Hajdúch dnes ČTK řekl, že kapacita laboratoří pro PCR vyšetření školáků a studentů by se při současné kombinaci těchto metod mohla vybudovat do dvou až tří měsíců.

„Dlouhodobou cestou, aby se chod škol udržel, je očkování dětí. Nepochybně bude dobrovolné, ale je potřeba, aby si lidé uvědomili, že buď budou děti ve škole nebo doma. Odhaduji, že první vakcíny pro děti budou možná k dispozici počátkem příštího roku. V tomto mezidobí můžeme školy udržet citlivým testováním. Začít by se mělo již kombinací metod a postupně přecházet k citlivější PCR metodě,“ uvedl ředitel ÚMTM.

Kapacita laboratoří není podle Hajdúcha v tuto chvíli sice taková, aby poskytla PCR testování všech dětí a studentů v České republice, je však už nyní dostatečná pro kombinaci obou metod. „Pokud nebude poptávka, kapacita se nikdy nevybuduje. Celková denní kapacita se nyní pohybuje kolem 65 000 testů, z valné většiny je přitom nevyužita. Chápu, že se pořídily antigenové testy, ale měly by fungovat jako most k tomu, abychom si postupně navýšili PCR kapacitu, neboť děti budeme muset testovat dlouhodobě, zřejmě do doby, než budou pro ně vakcíny. Jinak nám bude hrozit, že školy nebudou mít udržitelný provoz,“ míní ředitel ÚMTM s tím, že dostatečná kapacita pro PCR vyšetření ve školách by se mohla vybudovat v horizontu dvou až tří měsíců.

Zdravotní pojišťovna nyní za test PCR metodou proplácí 1100 korun, podle Hajdúcha jde však z časového horizontu o metodu levnější. „Pokud je stát ochoten hradit lidem každé tři dny antigenní testování za 350 korun, dost dobře nechápu, proč je takový problém uhradit jednou za deset dní PCR test, který by se do té ceny dostal zcela bez problému i při stávající úhradě od zdravotní pojišťovny. Stát postavil dvě metody proti sobě způsobem, kdy jedna je preferovaná přestože neposkytuje tak přesné výsledky jako druhá,“ uvedl Hajdúch. Cena PCR testů, které by mohly udržet chod škol, je navíc podle něj nesrovnatelná s náklady například za ošetřovné. Do budoucna by ji mohlo srazit i tzv.poolování, kdy se vyhodnocuje několik vzorků najednou.

Žáci prvního stupně základních škol, kteří se do tříd vrátili v prvních rotacích minulé pondělí, musí nyní kvůli covidu-19 dvakrát týdně podstoupit antigenní test. Děti absolvovaly minulý týden celkem 610 000 testů, z toho 302 bylo pozitivních. Zaměstnanci podstoupili 228 000 testů, koronavirus se prokázal u 186 z nich. Celkově tedy bylo pozitivních asi 0,6 promile vzorků. Na výsledku se podle Hajdúcha podepisuje nevhodnost testů i současná nízká virová nálož u dětí, které se do škol vrátily z uzavřeného domácího prostředí. „Musíme najít za každou cenu dlouhodobě udržitelné řešení pro školy,“ dodal ředitel.

19.4.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv