Mezi jednotlivými kroky při rozvolňování protiepidemických opatření by měly být rozestupy 14 dní, aby vláda mohla vyhodnotit dopady předchozího uvolnění. V diskusním pořadu Partie na CNN Prima News to dnes řekl vicepremiér Karel Havlíček. Vláda nyní připravuje nová pravidla pro zmírňování opatření proti šíření covidu-19 místo dosavadního protiepidemického systému nazývaného PES.

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger řekl v pátek, že první varianta nových pravidel by mohla být hotova zhruba za dva týdny. Nepůjde podle něj o tabulku, ale spíš o „balíčky k rozvolňování“.

„Co je důležité, už dopředu říkám, že bychom to chtěli dělat po 14 dnech. To znamená, nikoli kdy tam takzvaně naskočí ten pandemický ukazatel , ale měly by být rozestupy mezi tím rozvolněním vždycky alespoň 14 dní, a to čistě proto, že uvidíme, jak vlastně ta předcházející skupina, jaký měla dopad na to rozvolnění,“ řekl dnes Havlíček.

Vicepremiér si dokáže představit, že za 14 dnů by mohlo nastat další rozvolnění. Myslí si, že nová pravidla budou čitelné a jednodušší, než byl PES. „A my se trošku vrátíme k tomu původnímu režimu, jestli si vzpomínáte, jak byl na jaře roku 2020,“ řekl Havlíček. Vláda by tak podle něj dopředu říkala, co rozvolní.

Havlíčkův oponent v debatě Zbyněk Stanjura ale řekl, že vláda žádný plán nemá ani po 13 měsících. Nyní je podle něj na řadě maloobchod a vláda nikdy nezdůvodnila, proč maloobchodní prodejny zavřela, zatímco velké hypermarkety jsou otevřené. „Já myslím, že je to diskriminační,“ dodal.

Protiepidemický systém PES začal fungovat loni v listopadu, upraven byl začátkem roku. Jeho hlavním parametrem bylo rizikové skóre, které se vypočítává z počtu nových případů na 100 000 obyvatel a v seniorní populaci, na podílu pozitivních z provedených testů na covid-19 a reprodukčního čísla. V lednu byl parametr pozitivních testů nahrazen podílem nakažených lidí, kteří jsou přijatí do nemocnic k hospitalizaci a dosud nebyli pozitivně testováni.

11.4.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv