Lidi, kteří trpí hemofilií, poznají nově zdravotníci i laičtí zachránci podle červeného náramku nebo průkazky. Mohou mít také speciální samolepkou přelepený průkaz zdravotní pojišťovny. Informace zazněly na tiskové konferenci o tomto vzácném krvácivém onemocnění. Pacientů s hemofilií je v Česku asi tisícovka, včetně dalších příbuzných poruch je to více než 5000 nemocných. Postihuje jen muže.

Krev/ilustrační foto

Poznat, že zraněný je hemofilik, je podle odborníků zásadní. „Úraz při sportovní aktivitě, autonehoda či náhlá mozková příhoda mohou mít nedozírné následky. Rychlá a správně mířená pomoc ve formě podání krevního derivátu a transportu na příslušné hematologické centrum mohou zachránit život i v případě, že pacient zůstane v bezvědomí,“ uvedl Martin Bohůn z Českého svazu hemofiliků.

Na náramku má hemofilik uveden typ svého krvácivého onemocnění a telefonický kontakt na hemofilické centrum, kde je evidován. Další možností rozpoznání hemofilika jsou identifikační průkazy pacienta, samolepka na kartičce pojištěnce a termotaška s nápisem „Pozor deficit srážlivosti krve“ pro umístění koncentrátu s faktorem krevního srážení.

„Pokud hemofilik krvácí a je vybaven koncentrátem srážecího faktoru, je nutné ho jen neprodleně aplikovat už v rámci přednemocniční péče. U krvácení do životně důležitých orgánů to může zachránit život. Veškerá vyšetření by se měla provádět až po podání koncentrátu faktoru,“ řekla Ester Zápotocká z Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol.

Členové svazu či spolku Hemojunior, který sdružuje dětské pacienty a jejich rodiny, mají identifikační předměty zdarma nebo jen za poštovné. Kromě nich sdružení vydala také komiks o hemofili, který má mimo jiné pomoci nemoc vysvětlit spolužákům či kamarádům nemocných chlapců.

Léčba se podle odborníků za posledních 40 let výrazně posunula. Většina nemocných užívá několikrát týdně léky preventivně a nejsou v životě výrazně limitováni. Náklady na léčbu v posledních letech rostou, ročně může stát u jednoho pacienta až desítky milionů korun. Vadný gen přenášejí ženy, které ale až na výjimky hemofilií neonemocní, nemoc postihne až jejich syny.

Pacienti s hemofilií nekrvácejí silněji, ale déle a krvácení se špatně zastavuje. Krvácení je i vnitřní, do svalů a kloubů, a velmi bolí a omezuje v pohybu. Bez léčby končí pacient se zničenými klouby jako invalida. Krvácení do mozku může být smrtící. Dalšími projevy jsou chudokrevnost, časté modřiny, krvácení z nosu, krev v moči nebo stolici.

9.4.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv