Sdružení Mamma Help, v němž ženy po prodělané rakovině prsu pomáhají novým pacientkám, odstartuje v pondělí nový projekt s názvem „Holky, už mi zase chutná!“. Nechutenství spojené s onkologickou léčbou zná v Česku na 70.000 žen. V osmi městech republiky ustavily poradny kuchařské týmy, do nichž přizvaly mistry kuchaře, a budou až do konce září společně vařit. Na závěr se týmy utkají na veřejnosti, řekla ředitelka Mamma HELP Jana Drexlerová.

Žena v kuchyni/ilustrační foto

„Náš projekt je vzkazem pro ty, co vědí, jak vypadá nechutenství způsobené onkologickou léčbou, že zase bude líp,“ uvedla. „Na pondělí zveme na Zdravý piknik v Botanické zahradě v pražské Tróji na společný start projektu,“ dodala. V létě bude projekt pokračovat pikniky, zdravým grilováním, přednáškami nutričních terapeutů, vařením se studenty hotelových škol a lekcemi v gastronomických studiích známých profesionálů.

Na rekondičních pobytech, které sdružení pro pacientky pořádá, se podle ní o vaření zatím jen mluvilo. Ženy si vyměňovaly rodinné recepty a radily si, jak zvládnout zdravotní obtíže spojené s chemoterapií a ozařováním. „Došly jsme k tomu, že není od věci občas se něco přiučit. Třeba jak vařit a jíst trošku zdravě. Ale se zdravým rozumem a pro mlsné jazýčky, chceme si přece života užít,“ podotkla Drexlerová.

Týmům budou pomáhat nutriční terapeuti a kulinářští poradci, autorky kuchařek, organizátoři Food festivalů, známí kuchaři i hotelové školy. Poprvé se týmy představí v neděli v pavilonu Z na výstavě Hobby v Českých Budějovicích. Pod vedením kulináře Petra Stupky připraví lehké a zdravé menu. V dalších týdnech budou s týmy vařit například šéfkuchaři Jaroslav Klár a Roman Paulus.

Mamma HELP se 15 let stará o ženy s nádorovým onemocněním prsu, pomáhá i jejich rodinám. Poradny v Praze, Brně, Hradci Králové, Přerově, Zlíně, Olomouci, Plzni a Českých Budějovicích zaznamenávají každoročně přes 6000 návštěv. Podpůrnou péči a poradenství poskytují zdarma. Mamma HELP také provozuje bezplatnou telefonní linku proti rakovině prsu.

18.5.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv