Český humanitární zdravotnický program Medevac se letos zaměří na krizové oblasti Blízkého východu, Ukrajiny a Afriky. Stejně jako v uplynulých letech stát na pomoc vydá 60 milionů korun. Zatímco dříve se program soustředil na pomoc pacientům transportovaným do Česka, v posledních letech za nimi naopak čeští lékaři létají. Priority programu projedná vláda v pondělí.
kriz
Na Blízkém východu má humanitární program podle podkladů pro jednání kabinetu pomoct zemím, kam se uchýlili uprchlíci, a to jak ze sousedních zemí, tak z jiných oblastí dané země. Mezi cílové státy tak budou patřit Jordánsko, Libanon a Irák.

Na Ukrajině se program zaměří na centrální oblast země a východní oblasti pod ukrajinskou vládní kontrolou. V Afrických zemích se Medevac bude věnovat na budování zdravotnické infrastruktury, navrženy jsou Senegal, Etiopie a Maroko.

Díky programu Medevac se v českých nemocnicích léčí od 90. let lidé z oblastí postižených válečnými konflikty. Léčba je poskytována zdarma a výhradně civilistům, kteří se nacházejí ve vážném zdravotním stavu nebo jimž jejich zdravotní stav neumožňuje vést důstojný život. Od roku 2013 se program soustředí na vysílání lékařských týmů do zahraničí, poslední tři roky lékaři své kolegy v zahraničí i školí. Podle zprávy připravené ministerstvem vnitra se tato varianta pomoci ukazuje jako vhodnější. Transporty pacientů tak zůstávaní jako krizové řešení u případů, kdy nelze zajistit adekvátní péči v místě původu, uvádí zpráva.

17.3.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv