Chytrá karanténa, zavedená kvůli epidemii koronaviru, se ode dneška rozšiřuje do všech krajů. Jde hlavně o řízení testování, oslovování kontaktů a předávání informací mezi krajskými hygienickými stanicemi, odběrovými místy a laboratořemi prostřednictvím elektronických žádanek a webové aplikace. Systém podle dřívějších vyjádření odborníků postupně nahradí plošná opatření omezující život v Česku.

Chytrá karanténa má za pomoci moderních technologií umožnit urychlené vyhledání potenciálně nakažených koronavirem. Součástí systému mají být i takzvané paměťové mapy. Člověka, který byl v kontaktu s nakaženým, hygienici požádají o souhlas s využitím dat z mobilu a karty za posledních pět dní. Z nich se pak vytvoří mapa, která má při rozhovoru s hygienikem pomoci, aby si člověk vzpomněl, jestli se s někým na delší dobu potkal.

Systém chytré karantény se začal před Velikonocemi testovat na jihu Moravy a minulý týden i v dalších částech Moravy a ve středních Čechách. Opatření rozšiřující systém chytré karantény na všechny kraje zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví v neděli večer. Používání paměťových map z dat mobilních operátorů a platebních karet opatření nezmiňuje.

20.4.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv