Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), Ústav organické chemie a biochemie (ÚOCHB) a Fyziologický ústav Akademie věd ČR (AV ČR) založily společné vědecké konsorcium MediAim. Cílem je lépe poznat podstatu některých závažných nemocí, například srdce a cév, cukrovky, nádorů nebo neurodegenerativních onemocnění.
Díky spolupráci vznikne komplexní výzkumný program, který se bude zaměřovat na vývoj nových léků a léčebných postupů. Podle ředitele IKEM Michala Stiborka budou využívané jejich dosavadní budovy a prostředky.
„Vidím jasnou paralelu s vývojem léčiv. Začíná to hledáním molekul, které by mohly mít léčebný potenciál a organismus ovlivňovat. Pak je tu preklinická fáze z ústavu fyziologického, kde to dokážou otestovat na živočišných modelech, převážně myších. Pokud se účinnost potvrdí, jde výzkum do klinické fáze a proto tady máme IKEM,“ popsal místopředseda AV ČR Zdeněk Havlas. Nejlepší by podle něj bylo přibrat ke spolupráci ještě nějakou farmaceutickou firmu, nejlépe českou.
ÚOCHB do projektu podle jeho ředitele Zdeňka Hostomského vstupuje s nabídkou součinnosti při výzkumu příčin nemocí a návrhu nových procesů. Fyziologický ústav podle ředitele Jana Kopeckého může charakterizovat účinky nových potenciálních léčiv na zvířatech nebo analyzovat složení tkání a biologických tekutin. IKEM bude nové léčebné postupy ověřovat v klinickém výzkumu.
Podle předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové bude ze spolupráce těžit český pacient a možná nejen český. Podle zástupce ředitele IKEM Jiřího Malého je spolupráce IKEM s ústavy Akademie věd ČR velmi těsná a dlouhodobá. „Projektů, které běží, je celá řada. Chceme to trochu institucionalizovat,“ uvedl s tím, že se konsorcium připravuje zhruba rok, ale v posledním období přípravu zpomalila epidemie covidu-19. Pracoviště už teď spolupracují na výzkumu obezity a diabetu nebo srdečního selhání, kde se snaží hledat cestu, jak předcházet zánětům srdečního svalu nebo možnosti srdečních náhrad. V oblasti neurověd zkoumají látky zvané neurosteroidy, které jsou tělu vlastní a mohou významně ovlivňovat funkci různých receptorů.
23.6.2020zdroj: ČTK