Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) transplantoval játra pacientce se zrcadlově uloženými orgány hrudníku a dutiny břišní. O unikátním zákroku, který provedli lékaři před šesti týdny, informovala mluvčí IKEM Veronika Velcová. Nikdo na světě dosud takový zákrok neprovedl, dodala. Technicky náročná operace trvala přes deset hodin a osmapadesátileté Aleně Dargajové zachránila život. Necelé dva týdny po transplantaci šla z nemocnice domů.

Operace/ilustrační fotoO vzácné anomálii, tedy že srdce a žaludek má vpravo a játra vlevo, věděla žena o dětství. Žádné komplikace jí to nepůsobilo, protože do roku 2005 byla zdravá. Pak u ní lékaři zjistili hepatitidu C.

„Léčba nezabírala, postupně se můj stav zhoršoval. Jaterní testy byly čím dál horší, až mi lékaři sdělili, že mám cirhózu. Loni v létě mi pak našli v játrech více než dva centimetry velký karcinom. V tu chvíli jsem věděla, že je zle,“ řekla Dargajová.

Bylo jasné, že transplantace jater bude technicky náročná kvůli jejich umístění vlevo. „Pacientce jsem musel odstranit její játra zasažená nádorem a pak přišla na řadu samotná transplantace. Musel jsem vymyslet, jak játra upravit, abych je mohl paní Dargajové uložit na levou stranu. Nakonec jsem se rozhodl játra od zemřelého dárce pomocí metody redukce upravit do požadovaného tvaru a velikosti a poté jsem tento štěp po směru hodinových ručiček otočil o 90 stupňů, abych mohl napojit cévy a žlučovod,“ popsal přednosta Kliniky transplantační chirurgie docent Jiří Froněk.

Pacientka byla v nemocnici 12 dní, z toho šest dní na jednotce intenzivní péče.

Na světě se podle dostupných statistik rodí se zrcadlově uloženými orgány jeden člověk z 10.000, někteří mají opačně uložené jen některé orgány. Transplantace jater byla dosud na celém světě provedena 90 lidem s touto anomálií. Jen ve 12 případech šlo o dospělého pacienta – devět dostalo celá játra od zemřelého dárce, tři část jater od žijícího dárce, v jednom případě šlo o levý lalok jater. Dargajová je první pacientkou se zrcadlově uloženými orgány na světě, která dostala jaterní štěp od zemřelého dárce redukovaný na levý lalok.

Loni v IKEM transplantovali 137 štěpů jater, což je 73 procent zákroků provedených v Česku, 14 pacientů bylo mladších 18 let.

7.3.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv