Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) začal v párových transplantacích ledvin od žijících dárců spolupracovat s Izraelem. O podpisu memoranda s Národním transplantačním centrem státu Izrael informoval v tiskové zprávě. Od roku 2016 má IKEM podobnou smlouvu s Rakouskem.

Transplantace/ilustrační foto

První operace by mohly být naplánované na druhou polovinu letošního roku. „Vždy se totiž jedná o specifický proces a v tomto případě, kdy jsou spolupracující centra velmi vzdálená, bude příprava obzvláště náročná, zejména co se logistiky týče,“ uvedl ředitel IKEM Michal Stiborek.

Párové výměny nemocnice zavedly v případech, kdy se ledvina, kterou se rodinný příslušník rozhodne nemocnému věnovat, pro jeho příbuzného nehodí, ale najde se vhodný příjemce jinde. „Bohužel s nimi nebyli kompatibilní, tedy shodní zejména v krevní skupině, a proto vznikl program párových výměn,“ vysvětlil přednosta Transplantcentra IKEM Ondřej Viklický.

Letos do konce července v IKEM podle dat Koordinačního střediska transplantací voperovali 20 ledvin od žijících dárců. Transplantace ledvin provádí také šest dalších fakultních nemocnic v Česku, jde o nejběžnější transplantace. Letos jich za prvních sedm měsíců bylo provedeno 115, loni 508 za celý rok.

Loni v září lékaři z IKEM organizovali řetězovou transplantaci ledvin s Rakouskem. Tři dárci byli z rodin nemocných, jeden altruistický. Páry dal dohromady počítačový program. Příprava k operaci trvala tři měsíce.

„Bylo důležité, abychom s rakouskými kolegy začali s odběrem ledvin ve stejný čas. Zkrátili jsme tím kritický čas mezi odběrem a samotnou transplantací orgánu,“ uvedl loni přednosta Kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk. I cesta odebraných ledvin mezi oběma nemocnicemi musela být co nejrychlejší. Rakouský vůz proto doprovázela na českém území česká dopravní policie se zapnutými výstražnými majáčky a na území Rakouska zase rakouská policie.

Vzdálenost mezi Vídní a Prahou je asi 300 kilometrů. Mezi nemocnicemi v Izraeli a Prahou, kde výměny IKEM plánuje, je vzdálenost 2600 kilometrů.

20.8.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv